13oC Αθήνα

Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός: Ο… Αγιος Βασίλης Σπανούλης και καλά Χριστούγγενα!

Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε να φύγει νικητής από την Πόλη τα κατάφερε και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Επικράτησε 61-58 της Αναντολού Εφές.

Το live του Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός

Ο Βασίλης Σπανούλης με εκπληκτικό τρίποντο στο 39΄ έδωσε τέλος στην αστοχία του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι Πειραιώτες αύξησαν το ρεκόρ τους σε 11-3 το ρεκόρ τους στην 14η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην τέταρτη διαδοχική ήττα τους.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο φάνηκε έντονα η διαφορά ποιότητάς του με την αντίπαλό του. Εφτασε στο  7-17 στο 9′ και έπειτα άρχισε τη συντήρηση. Η Εφές μείωσε σε 22-24 στο 15′, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» διάβασαν τις αλλαγές στην άμυνα των Τούρκων άνοιξαν πάλι τη διαφορά (25-33) έως το ημίχρονο του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε τα λάθη στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και η Εφές έφτασε 29-33 στο 22′ και έπειτα έγινε το 36-37 στο 26′ και το 39-40 στο 28′. Ο Μπόγρης έκανε το 39-45 και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Ο Σιμόν κράτησε στο ματς την Εφές και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 48-47 στο 33′, για να κάνει ο Μπράουν και με το 50-47 αμέσως μετά.

Ο Ολυμπιακός με 3/4 βολές και ένα μεγάλο τρίποντο του Παπαπέτρου, έκανε σερί 0-6 και πέρασε μπροστά με 54-56, 1:39′ πριν από το τέλος. Ισοφάρισε ο Σιμόν σε 56-56 και πήρε… απάντηση από τον Σπανούλη, που με δεύτερο μεγάλο τρίποντο έγραψε το 56-59 στο 39′.

Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 58-59 με και ο ΜακΛιν με 2/2 βολές έγραψε το 58-61 στα 26”.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 25-33, 39-45, 58-61

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν):  Λίντο (0/4 τρίποντα), ΜακΚόλουμ 16 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπράουν 11 (1/2 τρίποντα), Μπατούκ, Μότουμ, Ανταμς 4, Στίματς 6 (6 ριμπάουντ), Ντράγκιτς, Ντάνστον 4 (6 ριμπάουντ), Σίμον 17 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σπανούλης 12 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Στρέλνιεκς 1, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 7 (1/ 3 τρίποντα, 4 λάθη), Μπόγρης 4, Ουίλτζερ 5 (1), Τόμπσον 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ.