Πέμπτη, 2 Μαΐ

Αντέδρασε στην Πυλαία! ΑΕΚ και ΠΑΟΚ σε “τελικό” στο ΟΑΚΑ

Άκουσε πολλά από τους οπαδούς της μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο ματς του ΟΑΚΑ, αλλά η ΑΕΚ πήγε αποφασισμένη στην Πυλαία, πήρε τη νίκη με 68-59 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. “Τελικός” ανάμεσα στις δυο ομάδες την Μ. Τετάρτη στην Αθήνα.

Η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από την έδρα του ΠΑΟΚ (68-59) και πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League θα κριθεί τη Μεγάλη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ (18:45).

Στηριζόμενη στην εξαιρετική της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα που είχε πάρει από το πρώτο ημίχρονο και πήρε αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Μίλαν Μιλόσεβιτς με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ήταν αυτός που πέτυχε τρίποντο (50-60), σε ένα σημείο που ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μειώσει.Εξαιρετικός και ο Μαυροκεφαλίδης με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Θεσσαλονικείς, που αυτή τη φορά αγωνίστηκαν και με τον Σχορτσανίτη, ο Βασιλειάδης ήταν ο μοναδικός διψήφιος σκόρερ (12 π.), με τον ΠΑΟΚ όμως να έχει 20/55 σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 33-46, 42-53, 59-68.

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 8, Βασιλειάδης 12 (2), Μαργαρίτης 7 (1), Χάτσερ 8, Κλάντον 9 (8 ριμπ.), Λιάπης, Κακαρούδης 4, Δέδας, Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς.

ΑΕΚ: Μαυροκεφαλίδης 14 (12 ριμπ.), Κάρτερ 4, Μπράουν 10 (3), Κατσίβελης 5 (1), Μαυροειδής 9 (8 ριμπ.), Σάκοτα, Χέρστον 3 (1), Μιλόσεβιτς 17 (1 τρίπ., 10 ριμπ.), Γκριν 3 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 3.