Κυριακή, 28 Απρ.

ΑΠΟΕΛ – Τζουγκάρντεν 3-2: Νίκη αλλά αποκλεισμός για τη κυπριακή ομάδα από το Conference League

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ανατρέψει το 3-0 του πρώτου αγώνα με την Τζουργκάρντεν, αλλά δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε από το Conference League.

Η κυπριακή ομάδα επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Τζουργκάρντεν στα πλέι οφ του Conference League, όμως η ήττα της 3-0 στο πρώτο παιχνίδι της Σουηδίας αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο.

Πολύ νωρίς στον αγώνα το Γ.Σ.Π. της Λευκωσίας πήρε «φωτιά» όταν ο Μαγκλίτσα (7΄) και ο Μπλουμ (23΄) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στον ΑΠΟΕΛ. Οι Σουηδοί μείωσαν με τον Ελίας Άντερσον στο 68΄, αλλά στο 74΄ ο Μαρκίνιος έγραψε το 3-1 και αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ασόρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με την κυπριακή ομάδα να μένει εκτός ομίλων.