Κυριακή, 28 Απρ.

Αποτελέσματα Conference League: Σκόραρε ξανά ο Παυλίδης

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε για άλλο ένα γκολ για την Αλκμάαρ στο φετινό Conference League, με τον Έλληνα επιθετικό να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Από τους υπόλοιπους αγώνες της διοργάνωσης ξεχώρισε η βαριά εντός έδρας της Μπεσίκτας με σκορ 5-0 από την Μπριζ.

Τέσσερις ομάδες -τις Λιλ, Σλόβαν, Γάνδη και Μπόντο/Γκλιμτ- που προκρίθηκαν στα νοκ-άουτ (μετά της Μπριζ και Μακάμπι Χάιφα) και μία μικρή… διακοπή λόγω χιονόμπαλων! Το ματς της Ελσίνκι με την Αμπερντίν, τις ομάδες δηλαδή που βρίσκονται στον όμιλο του ΠΑΟΚ (7ος) διακόπηκε για περίπου 12 λεπτά, διότι οι οπαδοί της σκωτσέζικης ομάδας, πετούσαν χιονόμπαλες στον γκολκίπερ των γηπεδούχων Μαενπάα. Το ματς ξανάρχισε από το 70ό λεπτο χωρίς να αλλάξει κάτι από το 2-2 που είχε διαμορφωθεί νωρίτερα.

Στο «Air Albania Stadium» των Τιράνων, η Πλζεν ήταν όσο αποτελεσματική χρειαζόταν για να κατακτήσει και τυπικά την πρωτιά στον 3ο όμιλο και να πάρει θέση από τώρα στους «16» της διοργάνωσης. Το γκολ που έκρινε το ματς σημείωσε στο 81′ ο Σουλτς.

Σαρωτικές ήταν στον 4ο όμιλο οι Μπριζ που διέσυρε με 5-0 την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και η Μπόντο/Γκλιμτ, που συνέτριψε με 5-2 την Λουγκάνο και πλέον έχουν άλλη μία αγωνιστική για να μονομαχήσουν για την πρωτιά στο γκρουπ.

Η Λιλ πέρασε εύκολα με 2-0 από τη Λιουμπλιάνα απέναντι στην Ολίμπια και πήρε θέση στα νοκ-άουτ, ενώ τον ίδιο δρόμο ακολούθησε τόσο στον 1ο όμιλο και η Σλόβαν Μπρατισλάβας με το διπλό της στην έδρα της Κλακσβικ με 2-1, όσο και η Γάνδη με το εμφατικό 4-1 επί της Ζόρια.

Τέλος, στον 5ο όμιλο το εύστοχο πέναλτι του Βαγγέλη Παυλίδη στο 59′ χάρισε τη νίκη στην Αλκμάαρ επί της Ζρίνσκι με 1-0 και την κράτησε «ζωντανή» στη μάχη της πρόκρισης.

νίκη της Αστον Βίλα με 2-1 επί της Λέγκια, ξεχώρισε από τις βραδινές αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής στο Europa Conference League. Οι «Χωριάτες» του Ουνάι Έμερι εξασφάλισαν -ουσιαστικά- την πρώτη θέση και την πρόκριση στους «16», συνεχίζοντας την εκπληκτική σεζόν που πραγματοποιούν σε Αγγλία και Ευρώπη.

Στο μεταξύ, η 30η Νοεμβρίου 2023 αποδείχθηκε πολύ κακή για το τουρκικό ποδόσφαιρο, αφού μετά τη Μπεσίκτας (0-5 στην Κωνσταντινούπολη από τη Μπριζ), συντριβή γνώρισε και η Φενέρμπαχτσε με 6-1 από τη Νόρτζελαντ. Πρωταγωνιστης στο ματς αυτό ο νεαρός Σουηδός Μπένζαμιν Νίγκρεν με χατ-τρικ στο β΄ ημίχρονο.