Δευτέρα, 29 Απρ.

Αποτελέσματα NBA: Έκτη σερί νίκη για τους Χιούστον Ρόκετς – «Άλωσαν» το Κλίβελαντ οι Γιούτα Τζαζ

Το καλύτερο ρεκόρ στο NBA “τρέχουν” οι Χιούστον Ρόκετς, αφού επικράτησαν και των Νιου Ορλίν Πέλικανς με 118-108 και έφθασαν τις έξι σερί νίκες, μετά το τραγικό τους ξεκίνημα με 15 συνεχόμενες ήττες.

Ο Έρικ Γκόρντον με 23 πόντους και 5 ασίστ και ο Κρίστιαν Γουντ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Τέξας, ενώ για τους ηττημένους, ο τρομερός Ίνγκραμ με 40 πόντους “πάλευε” μόνος του.

Σπουδαία νίκη πήραν όμως και οι Γιούτα Τζαζ μέσα στην έδρα των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 109-108, σε ένα ματς που έγινε “θρίλερ” στα τελευταία λεπτά, παρά το αρχικό προβάδισμα των “μορμόνων”, που έφθασε και σε διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 35 πόντους με 6 ασίστ, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ “σκέπασε” τα καλάθια, με 20 ριμπάουντ, πέντε τάπες και την άμυνα που “σφράγισε” τη νίκη για την ομάδα του. Ο Ντάριους Γκάρλαντ με 31 πόντους και 5 ασίστ, αλλά και ο Τζάρετ Άλεν με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ξεχώρισαν για τους ηττημένους.