Αποτελέσματα NBA: Ήττες για Μέμφις Γκρίζλις και Λος Άντζελες Κλίπερς – Νίκη στην παράταση για τον σούπερ Νίκολα Γιόκιτς και τους Ντένβερ Νάγκετς

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν ασταμάτητος κόντρα στο Ντένβερ Νάγκετς – Νιου Ορλίνς Πέλεκανς και έσωσε την ομάδα του από μία σίγουρη ήττα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή με 138-130 στην παράταση.

Ο περσινός MVP του NBA είδε την ομάδα του να χάνει ακόμη και με διψήφια διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά με 46 πόντους (16/22 σουτ), 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ, έκανε ένα ακόμη triple double και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Εξαιρετικοί δίπλα του και οι Γκόρντον και Μόρις με 28 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 38 πόντους με 9 ασίστ, αλλά και μία κρίσιμη χαμένη βολή στο τέλος.

Αναπάντεχη ήττα και για τους Μέμφις Γκρίζλις, που ηττήθηκαν επίσης με ανατροπή 123-112 από τους Χιούστον Ρόκετς και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στην κατάταξη της Δύσης.

Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ (29 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Τζέιλεν Γκριν (24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Κρίστιαν Γουντ (28 πόντους, 13 ριμπάουντ), δημιούργησαν μία εντυπωσιακή τριάδα για τις “ρουκέτες”, που δεν έχουν πια στόχους στη σεζόν, αλλά “παλεύουν” κάθε ματς. Ο Τζα Μοράντ ήταν άστοχος για τις “αρκούδες”, με 22 πόντους αλλά και 7/20 σουτ, ενώ ο Άνταμς είχε 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τη νίκη της βραδιάς έκαναν πάντως οι Νιου Γιορκ Νικς, που βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 32 πόντους διαφορά στην έδρα των Λος Άντζελες Κλίπερς, πριν πάρουν τη νίκη με 116-93.

Ο Αρ Τζέι Μπάρετ οδήγησε την ομάδα του με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ οι Εμάνουελ Κουίκλι (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Καμ Ρέντις (17 πόντοι), ήταν επίσης άψογοι. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αμίρ Κόφι με 16 πόντους.