Παρασκευή, 3 Μαΐ

Αποτελέσματα NBA: Με σούπερ Λίλαρντ οι Πόρτλαντ Μπλέιζερς νίκησαν τους Λος Άντζελες Λέικερς με 106-104

Ο Ντέμιεν Λίλαρντ έχει επιστρέψει… αγριεμένος από τον τραυματισμό του και κάνει “όργια” στο ξεκίνημα της σεζόν του NBA, οδηγώντας τους Πόρτλαντ Μπλέιζερς στην τρίτη νίκη τους σε τρία παιχνίδια με το 106-104 στην έδρα των Λος Άντζελεςε Λέικερς.

Με 41 πόντους και τρία τρίποντα στο -8 στα τελευταία λεπτά, ο Λίλαρντ έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα στο τέλος και έδειξε το… ρολόι για το “Dame time”, επιβεβαιώνοντας ότι είναι ο κορυφαίος παίκτης για τα τελευταία δευτερόλεπτα των αγώνων στον κόσμο.

Ο Τζέραμι Γκραντ ήταν πάντως αυτός που πέτυχε το καλάθι της νίκης για τους Πόρτλαντ Μπλέιζερς, μετά την προσωρινή ισοφάριση του Λεμπρόν Τζέιμς, που είχε 31 πόντους, με 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ στο ματς, αλλά αστόχησε στην τελευταία επίθεση. Οι Λέικερς γνώρισαν έτσι την τρίτη ήττα τους σε τρεις αγώνες και Λος Άντζελες.

Δύσκολη νίκη πήραν και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 130-125 επί των Σακραμέντο Κινγκς, με τον Στεφ Κάρι να έχει 33 πόντους με 6 τρίποντα, αλλά να σκοράρει τους 28 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο και την ομάδα του να… χαλαρώνει στη συνέχεια, χωρίς όμως να το “πληρώσει” στο τέλος. Ο Γουίγκινς πρόσθεσε 24 πόντους για τους πρωταθλητές, ενώ για τους “Βασιλιάδες” ο ΝτεΆρον Φοξ είχε 26 πόντους.