Αποτελέσματα NBA: Νίκες στην παράταση για Λος Άντζελες Λέικερς και Κλίβελαντ Καβαλίερς

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς να είναι ξανά εξαιρετικός και τον Ράσελ να πετυχαίνει “χρυσό” τρίποντο, οι Λος Άντζελες Λέικερς έκαναν διπλό έκπληξη στην έδρα των Τορόντο Ράπτορς, με σκορ 128-123.

Ο “Βασιλιάς” είχε 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο συμπαίκτης του έκανε triple double, με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ, αλλά και το καλάθι που ισοφάρισε σε 116-116 και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Μπαρνς με 31 πόντους και 17 ριμπάουντ, αλλά και οι Τρεντ και Βανβλίτ με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα, δεν ήταν αρκετοί για τους Καναδούς.

Στην παράταση κρίθηκε όμως και ο αγώνας της προηγούμενης ομάδας του Λεμπρόν Τζέιμς, καθώς οι Κλίβελαντ Καβαλίερς “λύγισαν” επίσης στον έξτρα χρόνο, τους Ντένβερ Νάγκετς του Νίκολα Γιόκιτς, με σκορ 119-116.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν ξανά ασταμάτητος με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά οι “ιππότες” ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη, χάρη σε ένα καθοριστικό τρίποντο του Φινλανδού Μαρκάνεν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ. Φοβερός και ο Μόμπλει με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Γκάρλαντ είχε 25 πόντους και 14 ασίστ.