Σάββατο, 4 Μαΐ

Αποτελέσματα NBA: Ο διαστημικός Γουεμπανιάμα ισοπέδωσε τους Σανς

Ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά συνεχίζει να τρελαίνει… κόσμο στην πρώτη του χρονιά στο NBA. Το «παιδί θαύμα» του παγκόσμιου μπάσκετ οδήγησε τους Σπερς στη νίκη επί των Σανς με 132-121.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με τους Σπερς, μετρώντας 38 πόντους (12/20 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα ήταν καθοριστικός και στο τέλος του αγώνα, αφού σημείωσε τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του μετατρέποντας το 116-116 σε 128-116 περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Ο Ζακ Κόλινς είχε 19 πόντους με 8 ριμπάουντ ενώ 17 πόντους σημείωσε ο Ντέβιν Βασέλ.

Για τους γηπεδούχους, που γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στα πρώτα πέντε παιχνίδια, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 13 ασίστ και ο Κέβιν Ντουράντ 28 πόντους.