Τρίτη, 7 Μαΐ
25oC Αθήνα

Αποτελέσματα NBA: Οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν στην παράταση τους Ντιτρόιτ Πίστονς με 128-122 και διεύρυναν το ρεκόρ ηττών τους

Το σερί ηττών των Ντιτρόιτ Πίστονς στο NBA συνεχίστηκε και κόντρα στους Μπόστον Σέλτικς, αφού παρότι προηγήθηκαν ακόμη και με 19 πόντους διαφορά, ηττήθηκαν τελικά με 128-122 στην παράταση (108-108 στην κανονική διάρκεια).

Οι Ντιτρόιτ Πίστονς “μετράνε” πλέον 28 παιχνίδια χωρίς νίκη στο NBA, αφού δεν κατάφεραν στο τέλος να κάνουν τη σούπερ έκπληξη κόντρα στους Μπόστονς Σέλτικς. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς έστειλε το ματς στην παράταση με σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά εκεί οι “Κέλτες” έδειξαν την ανωτερότητά τους και έφθασαν στη νίκη, που τους διατηρεί στην κορυφή της κατάταξης στην Ανατολή.

Ο Πορζίνγκις είχε 35 πόντους με 8 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ ο Τέιτουμ είχε 31 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας και το καλάθι που έδωσε το προβάδισμα πριν την παράταση στην ομάδα του. Αντίθετα, για τους ξανά ηττημένους Πίστονς, ο Κάνινγχαμήταν… συγκινητικός, με 31 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει τη νέα ήττα για την ομάδα του.