Δευτέρα, 6 Μαΐ

Αποτελέσματα ΝΒΑ: Οι ασταμάτητοι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 140-88

reuters

Οι Μπόστον Σέλτικς εντυπωσιάζουν στο φετινό πρωτάθλημα. Έκαναν… πλάκα κόντρα στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (140-88) και πέτυχαν την 11η σερί τους νίκη στο ΝΒΑ.

Με… σπασμένα τα φρένα συνεχίζουν στο ΝΒΑ οι Μπόστον Σέλτικς, επικρατώντας με άνεση των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (140-88) και ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 48-12.

Στα 26α γενέθλιά του, ο Τζέισον Τέιτουμ σημείωσε 22 από τους 27 πόντους του στην πρώτη περίοδο, ενώ οι “Κέλτες” έγιναν η πρώτη ομάδα που κέρδισε τρία παιχνίδια την ίδια σεζόν με περισσότερους από 50 πόντους διαφορά, φτάνοντας μάλιστα τις 11 σερί νίκες.

Η διαφορά στην απόδοση των δυο ομάδων ήταν τέτοια, που οι Σέλτικς έφτασαν να προηγούνται με διαφορά 44 (!) πόντων και με το εκκωφαντικό 82-38 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν απογοητευτικοί, με τον Κινόνες να σημειώνει μόλις 17 πόντους και να είναι ο μοναδικός μαζί με τον Μούντι (11) που είχε διψήφιο αριθμό.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς επικράτησαν των Ιντιάνα Πέισερς με 117-105, με πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Γουεμπανιάμα. Ο Γάλλος ήταν για άλλη μια φορά καθοριστικός με 31 πόντους (3/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6 τάπες.

Τέλος, οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς έχασαν την πρώτη θέση στην Δυτική Περιφέρεια, μετά την ήττα από τους Λος Άντζελες Κλίπερς με 89-88. Οι βολές από τον Κάουι Λέοναρντ (32 πόντοι) έκαναν τη διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ενώ ο Αντονι Εντουαρντς, τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους.