Τρίτη, 30 Απρ.

Αποτελέσματα ΝΒΑ: Οι Λέικερς πήραν το ντέρμπι του Λος Άντζελες – Διψήφιος ο Βεζένκοφ στην ήττα των Κινγκς

Μετά από μεγάλη “μάχη”, οι Λος Άντζελες Λέικερς πήραν το ντέρμπι κόντρα στους Κλίπερς, επικρατώντας με 106-103. Οι Πέλικανς διέλυσαν τους Κινγκς, με 100-133 μέσα στο Σακραμέντο, με τον Σάσα Βεζένκοφ να κάνει μια πολύ καλή εμφάνιση. Έμεινε στο… μηδέν από το τρίποντο ο Στεφ Κάρι και οι Γουόριορς ισοπεδώθηκαν από τους Ράπτορς (118-133).

Με τους Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις να αναδεικνύονται για ακόμη μία φορά, οι ηγέτες της ομάδας, οι Λέικερς επικράτησαν των Κλίπερς με 106-103, στο ντέρμπι του Λος Αντζελες.

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπως η τελευταία φάση του αγώνα όταν ο Πάουελ αστόχησε και απέτυχε να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, οκτώ ριμπάουντ κι επτά ασίστ, ενώ ο Ντέϊβις έκανε double double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Όσον αφορά στους Κλίπερς, κορυφαίος ήταν ο Ίβιτσα Ζούμπατς με 22 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Τζορτζ σημείωσε επίσης 22 πόντους.

Σε άλλο ματς στο ΝΒΑ, οι Κινγκς έχασαν μέσα στο Σακραμέντο από τους Πέλικανς με το βαρύ 100-133. Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης πήρε την 4η φετινή της νίκη κόντρα σε αυτή του Σάσα Βεζένκοφ, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ που σκόραρε 30 πόντους με 7 τρίποντα. Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έκανε double-double με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Μπράντον Ίνγκραμ πρόσθεσε 15 πόντους.

Εκείνος που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντομάντας Σαμπόνις, με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ντε’Άαρον Φοξ είχε μόλις 3 πόντους με 1/10 σουτ.

Ο Σάσα Βεζένκοφ, από τη μεριά του, κατάφερε να πάρει σημαντικό χρόνο από τον Μάικ Μπράουν, καθώς αγωνίστηκε για 21 λεπτά, πετυχαίνοντας 11 πόντους, με 4/4 δίποντα και 1/5 τρίποντα, και μάζεψε 2 ριμπάουντ.

Μεγάλη νίκη στην έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πήραν οι Τορόντο Ράπτορς, οι οποίοι επικράτησαν με 118-133 μέσα στο “Chase Center”.

Σε κακή βραδιά βρέθηκε ο ηγέτης των “πολεμιστών”, Στεφ Κάρι, σημειώνοντας 9 πόντους με 2/14 σουτ και έχοντας άστοχα και τα εννιά τρίποντα που επιχείρησε.