15oC Αθήνα

Αποτελέσματα ΝΒΑ: Στη δεύτερη παράταση η νίκη των Νικς μέσα στη Βοστώνη

Οι Νιου Γιόρκ Νικς “άλωσαν” την έδρα των Μπόστον Σέλτικς με 131-129 και έκαναν την ένατη σερί τους νίκη. Τέλος στον “κατήφορο” των πέντε σερί ηττών έβαλαν οι Λος Άντζελες Κλίπερς, που επικράτησαν των Γκρίζλις με 135-129, σημειώνοντας μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

Οι Νιού Γιόρκ Νικς έχουν πάρει για τα καλά την… ανηφόρα, αφού κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη (131-129) από την έδρα των Μπόστον Σέλτικς, με το ματς να κρίνεται στην δεύτερη παράταση.

Οι “Κέλτες” είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη, αλλά το τρίποντο του Αλ Χόρφορντ στο τέλος δεν βρήκε στόχο.

Αυτή ήταν η 39η φετινή νίκη των Νεοϋορκέζων σε 66 ματς, ενώ οι «Κέλτες» γνώρισαν την 20η φετινή τους ήττα, σε 65 ματς. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ιμάνουελ Κουίκλεϊ, ο οποίος σημείωσε 38 πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε double double με 40 πόντους και έντεκα ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-31, 61-54, 87-88, 113-113, 121-121, 129-131