Πέμπτη, 2 Μαΐ

Αραντίνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3: Άνετη πρόκριση για τις «ρεζέρβες» στους «16» του Κύπελλο Ισπανίας

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε… φουλ ροτέισον στην έδρα της Αραντίνα (ομάδα της 4ης ποδοσφαιρικής κατηγορίας) και ένα μικρό της «ξέσπασμα» ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη (3-1) και την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Πετυχαίνοντας δυο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου μέσα σε 78 δευτερόλεπτα (!) η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εκτός έδρας την Αρανδίνα με 3-1 και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η ομάδα του Αντελότι παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές και άνοιξε το σκορ στο 54’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χοσέλου. Με την επανεκκίνηση του ματς, η Ρεάλ έκλεψε την μπάλα, έφυγε μπροστά και ο Ντίαθ με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 0-2.

Στο 90+1′ ο Ροδρίγο (πέρασε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο) με παλσέ από το πέναλτι διαμόρφωσε το 0-3 και λίγο μετά ήρθε το 1-3 με αυτογκόλ του Νάτσο.

Η σύνθεση της Ρεάλ Μαδρίτης: Κέπα – Βινίσιους Τομπίας (79’ Άλβαρο Ροντρίγκες), Νάτσο, Καρίγιο, Φραν Γκαρθία – Καμαβινγκά (60’ Βαλβέρδε), Θεμπάγιος, Νίκο Πας (69’ Μάριο Μαρτίν), Γκιουλέρ (60’ Ροντρίγκο) – Μπραΐμ Ντίαθ, Χοσέλου.

Σε άλλο ματς, το τέρμα του Μπεναβίδες στο 57΄ αποδείχθηκε «σωτήριο» στη μοναδική αναμέτρηση της φάσης των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας μεταξύ ομάδων της La Liga, χαρίζοντας στην Αλαβές την πρόκριση με 1-0 επί της Μπέτις, στη Βιτόρια.

Επίσης, η Τζιρόνα σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, γράφοντας το 2-0 στην έδρα της Ελτσε. Σκόρερ της αναμέτρησης οι Μπλιντ (37΄) και Κόουτο (67΄).

Θυμίζουμε ότι όλοι οι αγώνες είναι νοκ-άουτ, ενώ η κλήρωση του επόμενου γύρου θα γίνει το μεσημέρι της Δευτέρας (08/01).

Αποτελέσματα και σκόρερ στον γύρο των “32” του Κυπέλλου Ισπανίας:

Λούγκο – Ατλέτικο 1-3 (39′ Αντονέτι – 2′ Κορέα, 66′, 74′ Ντεπάι)

Εσπανιόλ – Χετάφε 0-1 (87′ Μίγια)

Έλτσε – Χιρόνα 0-2 (37′ Μπλιντ, 67′ Κόουτο)

Ουέσκα – Ράγιο 0-2 (118′ Βαλεντίν, 122′ Παλαθόν)

Αλαβές – Μπέτις 1-0 (57′ Μπεναβίδες)

Αραντίνα – Ρεάλ 1-3 (90+4′ Καμπράλ – 54′ πεν. Χοσέλου, 55′ Ντίαθ, 90+1′ Ροντρίγκο)

07/01 13:00 Αμορεμπιέτα – Θέλτα

07/01 13:00 Μπούργκος – Μαγιόρκα

07/01 17:00 Καστεγιόν – Οσασούνα

07/01 17:00 Φερόλ – Σεβίλλη

07/01 19:00 Ουνιονίστας ντε Σαλαμάνκα – Βιγιαρεάλ

07/01 20:00 Έιμπαρ – Αθλέτικ

07/01 20:00: Καρταγένα – Βαλένθια

07/01 22:00 Μάλαγα – Σοσιεδάδ