Άρης – Παναθηναϊκός 69-65: «Βόμβα» στην πρεμιέρα της Basket League

ΦΩΤΟ intime

Όπως και πέρυσι, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Άρη με 69-65 στην πρεμιέρα της Basket League και ξεκίνησε με το… αριστερό και το φετινό πρωτάθλημα.

Οι “πράσινοι” ήταν τραγικοί στην επίθεση και παρότι βρέθηκαν να προηγούνται στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης ήταν αυτός που έκανε την τελική ανατροπή και έριξε στο… καναβάτσο τον Παναθηναϊκό.

Παπαγιάννης, Γκριγκόνις και Λι είχαν από 10 πόντους, με πρώτο σκόρερ τον Γουίλιαμς με 13 πόντους για το Τριφύλλι, ενώ κορυφαίος του αγώνα ήταν για τον Άρη, ο Γκούντγουιν, με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ιδιαίτερα άστοχος από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη δεύτερη περίοδο έγραψε αρνητικό ρεκόρ, αφού έφθασε τα 0/11 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 13-5, ο Άρης πήγε με προβάδισμα 9 πόντων (29-20) στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ξεκίνησε πολύ καλύτερα το δεύτερο μέρος και βρίσκοντας τα πρώτα μακρινά σουτ, “έτρεψε” ένα 25-16 στην τρίτη περίοδο, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα, αλλά να μην καταφέρνει να… τελειώσει το ματς και τον Άρη να “απαντά” με πρωταγωνιστή τον Γκούντγουιν.

Οι “κίτρινοι” βρέθηκαν έτσι στο +5 στο τέλος, με τον Γκριγκόνις να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο για να διατηρήσει την ομάδα του στο ματς, αλλά τον Μποχωρίδη να κάνει βήματα στη συνέχεια, “σπαταλώντας” την τελευταία ευκαιρία του Τριφυλλιού για τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

Τα στατιστικά των παικτών

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (2/5 τρίποντα), Γκούντγουιν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Νότε 13 (4/14 σουτ, 3/4 βολές), Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.