Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 78-76: Ήττα «στα σημεία» στην 25η αγωνιστική της Euroleague

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός έδειξε καλή εικόνα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο για την 25η αγωνιστική της Euroleague, στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη στον πάγκο του, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 78-76.

Μετά από μεγάλη “μάχη” επί της Αρμάνι Μιλάνο, ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια, μειώνοντας το σκορ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης, αλλά μία απόφαση των διαιτητών και ένα άστοχο σουτ του Μπέικον, έκρινα το ματς υπέρ των Ιταλών.

Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, οι “πράσινοι” έβγαλαν την άμυνα και ο Μπέικον πήρε το ριμπάουντ, αλλά οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον Παπαγιάννη στο μπλοκ άουτ και βολές στον Μέλι, με τις οποίες διαμορφώθηκε το τελικό σκορ, αφού ο Μπέικον δεν κατάφερε να σκοράρει στη λήξη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο ματς και βρίσκοντας σκορ από όλους τους παίκτες στην επίθεση, βρέθηκε να προηγείται με 15-11, αλλά η είσοδος του Τονούτ έδωσε ενέργεια στην Αρμάνι Μιλάνο και οι δύο ομάδες πήγαν με την ελάχιστη διαφορά στους πάγκους, αφού το σκορ ήταν 21-20 υπέρ του “τριφυλλιού” στο 10λεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, η ιταλικό ομάδα “έτρεξε” ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 36-28 του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε όμως “καυτό” τον Γουίλιαμς, ο οποίος στην επιστροφή του στο παρκέ έφθασε τους 15 πόντους και επέτρεψε στους “πράσινους” να μειώσουν τη διαφορά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε έτσι με σκορ 40-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε πρόβλημα με τον Παπαγιάννη να φθάνει νωρίς τα 3 φάουλ και να μην υπάρχει άλλος σέντερ διαθέσιμος στον πάγκο. Την ίδια ώρα, ο Νέιπιερ πήρε… φωτιά και με 10 πόντους μόνο σε αυτό το διάστημα και η Αρμάνι Μιλάνο έμεινε σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο Μπέικον έδωσε όμως λύσεις στους “πράσινους” και με ένα μικρό σερί στο φινάλε της περιόδου, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 64-60 στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Σερέλη είδε τον Γουίλιαμς να την οδηγεί ξανά στην επίθεση, αλλά ο Ντέιβις ήταν ανίκητος κάτω από το καλάθι, ειδικά με τον Παπαγιάννη στον πάγκο και με συνεχόμενους δικούς του πόντους, η Αρμάνι Μιλάνο “άνοιξε” τη διαφορά στο 76-70, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε με μεγάλο τρίποντο του Λι, αλλά στην τελευταία επίθεση της Αρμάνι, οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στην προσπάθεια για ριμπάουντ στου Μέλι και αυτός ευστόχησε σε βολές για το τελικό 78-76. Ο Μπέικον είχε την ευκαιρία πάντως να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε στο τελευταίο σουτ και η Αρμάνι Μιλάνο πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76.

Τα στατιστικά των παικτών

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 16 (8/11 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 2, Λουαού – Καμπαρό 1 (0/5 σουτ, 3 λάθη), Μήτρου – Λονγκ 2, Τονούτ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μέλι 14 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπάρον 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέιπιερ 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάινς 2 (3 ριμπάουντ), Ντατόμε 3 (1), Φόγκτμαν 2 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Γουόλτερς 8 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λι 13 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 βολές), Γουίλιαμς 21 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τόμας 5 (1/5 τρίποντα), Μπέικον 14 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές), Πονίτκα 3 (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 2.