Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός: Εξάστερη ανατροπή και σπουδαίο “διπλό” (video)

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους στην Ιταλία, ο Παναθηναϊκός έκανε μία μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας της Αρμάνι με 80-77 για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξε τα… αστέρια της στους Ιταλούς και κατάφερε να φύγει από το Μιλάνο με ένα μεγάλο “διπλό”, φτάνοντας τις 4 νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Οι “πράσινοι” ξεπέρασαν το σοκ της βαριάς ήττας από τη Βιλερμπάν κι έδωσαν… απαντήσεις σε όσους βιάστηκαν να τους… τελειώσουν.

Με επιμέρους σκορ 50-35 στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός έκανε μία τεράστια ανατροπή, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μήτογλου, Νέντοβιτς και Παπαπέτρου. Οι δύο τελευταίοι ήταν αυτοί που έβαλαν τα μεγάλα τρίποντα στα τελευταία λεπτά, χαρίζοντας το “διπλό” στην ομάδα τους.

Στο 4-7 πλέον η ομάδα του Γιώργου Βόβορα που ξέφυγε από τον πάτο της κατάταξης και έχει μπροστά της τρεις εντός έδρας αγώνες απέναντι σε Ζάλγκιρις Κάουνας, Ρεάλ Μαδρίτης και Άλμπα Βερολίνου για να αναστρέψει το εις βάρος της κλίμα

Στο 6-4 η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων χωρίς τον Σέρχι Ροντρίγκες στο ρόστερ της.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε σε ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για άμυνα, με την Αρμάνι Μιλάνο να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και να ξεφεύγει από νωρίς στο σκορ (18-9 στο 6′).

Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 22-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί ανέβασαν την απόδοση τους και στην άμυνα, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βρίσκει σκορ με το σταγονόμετρο.

Παράλληλα, οι παίκτες του Μεσίνα συνέχισαν να βρίσκουν τον διάδρομο για το πράσινο καλάθι με σχετική άνεση κι έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (42-30) στο ημίχρονο. Νωρίτερα είχαν ανεβάσει τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (40-25).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος, με τους “πράσινους” να αποφασίζουν να παίξουν άμυνα, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους μετά από δυόμισι λεπτά στην επανάληψη με τον Νέντοβιτς (46-37), ενώ μπόρεσε να μειώσει στους 6 πόντους (60-54) στο τέλος της τρίτης περιόδου, επιστρέφοντας στο παιχνίδι.

Οι πράσινοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια δύο λεπτά μετά το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με συνεχόμενους πόντους του Μήτογλου (62-62). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους Ιταλούς να παίρνουν και πάλι προβάδισμα 6 πόντων με συνεχόμενες βολές (70-64).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε και πάλι στο καλάθι με βολές του Γουάιτ (70-68), ωστόσο ο Πάντερ απάντησε άμεσα με εύστοχο τρίποντο δίνοντας αέρα πέντε πόντων στους Ιταλούς. Η ολική επαναφορά για το τριφύλλι έγινε στο τελευταίο δίλεπτο, όταν μετά από συνεχόμενα τρίποντα των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου. κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (75-76) για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο(!).

Ο Παπαγιάννης απάντησε στην απάντηση του Σιλντς ( 77-78), με τον Αμερικανό να αστοχεί σε σουτ που θα έστελνε τοι παιχνίδι στην παράταση και τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει το τελικό 80-77 από την γραμμή των βολών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 16 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ρολ 5 (1), Ταρζούσκι 4, Ντιλέινι 14 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Σιλντς 13 (1), Μπρουκς 2, Χάινς 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντατόμε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 14 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ, Νέντοβιτς 16 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 9 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Μήτογλου 14 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ σε 17 λεπτά), Μπέντιλ 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (1)