Αρχηγός Ράσφορντ «ξελάσπωσε» την Αγγλία – Τριάρα για την Ολλανδία

Η Αγγλία συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις στα φιλικά παιχνίδια πριν το Euro 2020, αλλά πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Γεωργία, χάρη σε ένα γκολ με πέναλτι του Μάρκους Ράσφορντ.

Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ο νεότερος αρχηγός των “τριών λιονταριών” μετά το 2003 και το… γιόρτασε με το μοναδικό τέρμα του αγώνα στο 68ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα πάντως, η Αγγλία έχασε ένα δεύτερο πέναλτι με τον Χέντερσον της Λίβερπουλ.

Σε άλλη φιλική αναμέτρηση την ίδια ώρα, η Ολλανδία επικράτησε με 3-0 της Γεωργίας, με τον Μέμφις Ντεπάι να είναι ξανά ο πρωταγωνιστής.

Ο εξτρέμ της Λιόν που φέρεται κοντά στην Μπαρτσελόνα, άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 55′ έδωσε την ασίστ στον Βέρχοστ για το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Το τελικό σκορ για τους Οράνιε διαμόρφωσε στο 76′ ο Χράφενμπερχ, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς ως αλαγή.