Δευτέρα, 6 Μαΐ

Άστον Βίλα – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1: Πολύ σκληρή για να πεθάνει η ομάδα του Έμερι

Η Άστον Βίλα παρότι βρέθηκε πολύ κοντά στην ήττα, εν τέλη με ένα γκολ του Νικολό Τζανιόλο στις καθυστερήσεις του αγώνα, πήρε ένα πόντο απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και έμεινε σε τροχιά πρωταθλήματος για την 18η αγωνιστική της Premier League.

O Kάμερον Άρτσε στο 87΄«άνοιξε» το σκορ για την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ωστόσο η Άστον Βίλα αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στον Νικολό Τζανιόλο, για το τελικό 1-1 της αναμέτρησης.

Με αυτό τον πόντο η Βίλα έφτασε τους 39 βαθμούς στην Premier League, όσους έχει και η Άρσεναλ, με τους Λονδρέζους να έχουν ωστόσο ένα «μεγάλο» ντέρμπι να δώσουν απέναντι στην Λίβερπουλ.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 61΄ακυρώθηκε έπειτα από χρήση VAR γκολ για την Άστον Βίλα, αφού πριν το τέρμα του Μπέιλι είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.