Παρασκευή, 3 Μαΐ

Αταλάντα – Μίλαν 3-2: «Λύγισαν» μετά από ματσάρα οι «ροσονέρι» στη Serie A

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα νίκησε στο φινάλε με 3-2 τη Μίλαν και πλησίασε τις πρώτες θέσεις στη βαθμολογία της ιταλικής Serie A.

Με τις δύο ομάδες να δίνουν μία μεγάλη “μάχη” στο ματς, η Αταλάντα χρειάστηκε ένα γκολ του Μουριέλ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, για το τρίτο προβάδισμά της στο ματς, ώστε να “λυγίσει” τη Μίλαν στη Serie A και να μειώσει τη μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς.

Ζιρού και Γιόβιτς είχαν ισοφαρίσει τα γκολ του Λούκμαν για τους γηπεδούχους και οι “ροσονέρι” έψαξαν τη νίκη στο Μπέργκαμο, αλλά τελικά δεν κράτησαν ούτε την ισοπαλία, γνωρίζοντας την ήττα στην 15η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Μίλαν παρέμεινε έτσι στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 29 βαθμούς, ενώ η Αταλάντα “έπιασε” τη Φιορεντίνα στην 6η θέση, έστω και με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στην κορυφή βρίσκεται η Γιουβέντους με 36 βαθμούς σε 15 παιχνίδια.