Τρίτη, 23 Απρ.

Αταλάντα – Νάπολι 1-2: Νίκη με ανατροπή στο ντέρμπι των πρωτοπόρων της Serie A για τους Ναπολιτάνους

Η Νάπολι έκανε εντυπωσιακό διπλό με ανατροπή 2-1 στην έδρα της Αταλάντα και αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Serie A, στους 8 βαθμούς.

Στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος, η Αταλάντα προηγήθηκε με πέναλτι του Λούκμαν στο 19ο λεπτό, αλλά ο Οσιμέν “απάντησε” με γκολ και ασίστ στον Ελμάς, για το προσπέρασμα στο σκορ πριν το ημίχρονο. Οι Ναπολιτάνοι κράτησαν μάλιστα τη νίκη μέχρι το φινάλε και πανηγύρισαν τρεις πολύ σπουδαίους βαθμούς που τους βάζουν από νωρίς σε θέση οδηγού για το πρωτάθλημα.

Κι αυτό γιατί η Νάπολι έφθασε τους 35 βαθμούς στην κορυφή της Serie A, με την Αταλάντα να μένει στους 27 βαθμούς στη δεύτερη θέση και τη Μίλαν να έχει 26 με ένα ματς λιγότερο.