Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαλένθια 3-2: Απίστευτη ανατροπή στις καθυστερήσεις

Με δυο γκολ μετά τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα, η Ατλέτικο Μαδρίτης “επέστρεψε” από το 1-2 και νίκησε την Βαλένθια (3-2), σε ματς για την 22η αγωνιστική στη La liga. “Πλήρωσαν” την οπισθοχώρηση τους στο δεύτερο ημίχρονο οι “νυχτερίδες”. Γκολ και ασίστ ο Κούνια.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έπαιξε σαν πρωταθλήτρια στο δεύτερο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα της με την Βαλένθια, έβαλε την μπάλα… κάτω, πίστεψε στην ανατροπή του σκορ και πέτυχε τρία γκολ, σκοράροντας δυο φορές στις καθυστερήσεις, για το τελικό 3-2.

Με τη νίκη αυτή, οι “ροχιμπλάνκος” έφτασαν τους 36 βαθμούς και βρίσκονται στην 4η θέση, την ώρα που οι “νυχτερίδες” παρέμειναν στους 29 βαθμούς. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προσπαθεί να παραμείνει στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, με την Σοσιεδάδ, την Βιγιαρεάλ και την Μπαρτσελόνα να την… απειλούν και την τρίτη του βαθμολογικού πίνακα, Μπέτις, να βρίσκεται στο +4.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… ιδανικό για την Βαλένθια, αφού προηγήθηκε με 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης, με τα γκολ των Μούσα (25′) και Ντούρο (44′).

Η ομάδα του Σιμεόνε, όμως, πάτησε… γκάζι στην επανάληψη, δεν δέχθηκε ούτε μια φάση στα καρέ της -μετά και την οπισθοχώρηση της Βαλένθια- και έφτασε στην μεγάλη ανατροπή. Ο Κούνια έκανε την αρχή στο 64′, μειώνοντας σε 2-1, αλλά ο… χαμός ήρθε στο φινάλε του ματς.

Στο 90+1′ ο Κορέα έφερε το ματς στα ίσα, για να έρθει στο 90+3′ ο Ερμόσο -από ασίστ του Κούνια- για να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό 3-2.