Δευτέρα, 29 Απρ.

Αustralian Open: Με δυσκολία στην επόμενη φάση ο Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Australian Open, με τον «Νόλε» να κερδίζει με δυσκολία τον άσημο Ντίνο Πρίζμιτς με 3-1 σετ(6-2, 6-7, 6-3, 6-4) και να προκρίνεται στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ο οποίος αναζητά τον 11ο τίτλο του στο Australian Open και συνολικά 25ο στη σπουδαία καριέρα του, επικράτησε του 18χρονου Ντίνο Πρίζμιτς με 3-1 στα σετ (6-2, 6-7, 6-3, 6-4 τα γκέιμ) και πέρασε στον επόμενο γύρο.

Ο νεαρός Κροάτης που αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε κυρίως ταμπλό ενός grand slam, έκανε ότι μπορούσε απέναντι σε ένα θρύλο του αθλήματος και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Ο Πρίζμιτς έπαιξε πολύ καλά και δυσκόλεψε τον «Νόλε», ειδικά στο δεύτερο και το τρίτο σετ του αγώνα, ο οποίος κράτησε τέσσερις ώρες και ένα λεπτό, διάρκεια που είναι η μεγαλύτερη για αγώνα πρώτου γύρου στην καριέρα του Τζόκοβιτς.

Μετά από αυτή του τη νίκη ο Τζόκοβιτς έκανε το 90-8 στο Australian Open και έφτασε τις 29 συνεχόμενες νίκες στο τουρνουά.

Επόμενο αντίπαλος του Σέρβου, θα είναι ο νικητής του αγώνα Αλεξέι Ποπίριν και τον Μαρκ Πόλμανς.