15oC Αθήνα

Η ΑΕΚ “καθάρισε” τον μαχητικό Άρη – Παιχνίδι “NBA” στην Αμαλιάδα!

ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έδωσε… δικαιώματα στον Άρη, αλλά τελικά συνέχισε νικηφόρα της πορεία της στην Stoiximan.gr Basket league, επικρατώντας μέσα στο ΟΑΚΑ με 73-64. Συγκλονιστικό ματς στην Αμαλιάδα, με την τοπική ομάδα να νικά το Ρέθυμνο στη δεύτερη παράταση – Επέστρεψαν στις νίκες, Λαύριο και Κολοσσός Ρόδου, ενώ ο Προμηθέας πέρασε από την έδρα του ΓΣΛ Φάρου.

Παρά τα προβλήματα που τον ταλανίζουν, ο Άρης εμφάνισε ένα πολύ καλό πρόσωπο στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ όμως βρίσκεται σε ανοδική πορεία και έφτασε στη νίκη με 73-64, σε ματς για την 15η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League

Ο πρώην παίκτης του Άρη και νυν της ΑΕΚ, Βασίλης Καββαδάς ήταν ο κορυφαίος του αγώνα (12 π.), ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Λαρεντζάκης – Μπάρλοου με 11 π.

Για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, που.. πλήρωσε την έλλειψη “βάθους” στον πάγκο της, ξεχώρισε ο Τσαϊρέλης (18 π.).

Έτσι, η ΑΕΚ πανηγύρισε την 9η νίκη της σε 15 αγωνιστικές στην Α1 και πλέον συγκεντρώνεται στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μπαϊρόιτ που θα κρίνει την πρόκριση στους «16» του Champions League. Ο Άρης υπέστη την 4η διαδοχική ήττα του και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, σε απόσταση αναπνοής από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ρέθυμνο 102-97 (2η παρ.

Μία εβδομάδα μετά τη νίκη του επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο, ο Κόροιβος πήρε ακόμη μεγαλύτερη βαθμολογική ανάσα και παράταση στην ελπίδα για παραμονή, έστω κι αν χρειάστηκε 2 παρατάσεις (!) για να επικρατήσει με, 102-97, του Ρεθύμνου, στην Αμαλιάδα.

Συγκλονιστική ήταν η «μάχη» στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αφού αν και προηγήθηκε με +10 ο Κόροιβος (66-56) στο 32ο λεπτό, οι Κρήτες ισοφάρισαν σε 69-69 με λέι απ του Χριστοδούλου, 2:52΄΄ πριν τη λήξη. Έκτοτε το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με τον Μούντι να σημειώνει διαδοχικούς πόντους για τους Κρήτες και τον Πόσλεϊ να ευστοχεί μόνο σε 1/2 βολές (76-76 κ.α.).

Οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους, ούτε στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, κάτι που συνέβη εν τέλει στο 2ο, όταν αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης ο Μούντι που είχε συνεισφορά 44 πόντους (!), ο οποίος αμέσως μετά το χαμένο σουτ υπέπεσε σε φάουλ στον Πόσλεϊ στα 1.4” για το τέλος.

Αυτή ήταν η 6η νίκη της ομάδας της Αμαλιάδας, ενώ το Ρέθυμνο άφησε ανεκμετάλευτη τη νίκη του επί του Κολοσσού, αφού αν και πάλεψε υπέστη την 8η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 παρ., 102-97 (2η παρ.)

Λαύριο-Τρίκαλα 117-87

Το Λαύριο άφησε πίσω την ήττα από την Κύμη στη Χαλκίδα και με μία μαγική εμφάνιση αλά ΝΒΑ επικράτησε με 117-87 των Τρικάλων που ταξίδεψαν με απουσίες στην Αθήνα, για την 15η αγωνιστική της Α1. Τραυματίστηκε σοβαρά ο νεαρός Δημήτρης Λεγκίκας του Λαυρίου, πριν το τέλος της 2ης περιόδου, όταν στη διεκδίκηση ενός ριμπάουντ, έπεσε άτσαλα στο παρκέ. Ο 22χρονος αθλητής άρχισε να κλαίει και αποχώρησε με δάκρυα, την ώρα που οι φίλαθλοι του χάρισαν ένα θερμό χειροκρότημα.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 58-44, 91-69, 117-87

Φάρος-Προμηθέας Πατρών 81-89

Με επιμέρους σκορ 17-28 στην 4η περίοδο και τον Χρήστο Σαλούστρο (18π., 6ρ.) «καυτό» έξω από τα 6.75, ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα, 81-89, από τη Λάρισα επί του ΓΣΛ Φάρου. Οι Αχαιοί πανηγύρισαν μία 2η διαδοχική νίκη, μετά από αυτή επί του ΠΑΟΚ και 9η στο σύνολο. Αυτή ήταν η 2η διαδοχική ήττα του ΓΣΛ Φάρου (προηγήθηκε αυτή επί του Πανιωνίου), με τους Θεσσαλούς να έχουν πρώτο σκόρερ τον Νόντα Παπαντωνίου με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-45, 64-61, 81-89

Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 70-62

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ο Κολοσσός, μετά το στραβοπάτημα στο Ρέθυμνο, επικρατώντας άνετα, 70-62, του Πανιωνίου, στο Βενετόκλειο για την 15η αγωνιστική της Α1. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τι Τζέι Μπρέι με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Αυτή ήταν η 8η νίκη για τους Ροδίτες που έφτασαν τους 23 βαθμούς. Στις 2 νίκες σταμάτησε το νικηφόρο σερί του ουραγού Πανιωνίου (με Ρέθυμνο και ΓΣΛ Φάρο), καθώς στο νησί των Ιπποτών συμβιβάστηκε με τη 12η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 50-40, 61-50, 70-62