Basket League: Ο Ματσιούλις “καθάρισε” για την ΑΕΚ στο Χολαργό!

ΦΩΤΟ intime

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά στην έδρα του Χολαργού, αλλά με τον Ματσιούλις να είναι εξαιρετικός και καθοριστικός στο ματς, κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει μία ακόμη νίκη με 81-70 στη Basket League.

Για τη 18η αγωνιστική της Basket League, η ΑΕΚ πέρασε και από την έδρα του Χολαργού και βρίσκεται πια στην 2η θέση της βαθμολογίας, πραγματοποιώντας μία ακόμη εξαιρετική σεζόν σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Basket League: «Θρίλερ» στην Πάτρα! «Περίπατος» στην Κύμη – Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα το ματς, με μεγάλη ευστοχία στα σουτ από μακριά, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με “όπλα” τα επιθετικά ριμπάουντ και τα ελάχιστα λάθη, ώστε να φέρουν το ματς στα ίσια στο ημίχρονο (41-41).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ “πάτησε το γκάζι” και με τον Γιόνας Ματσιούλις να είναι καθοριστικός, κατάφερε τελικά να πάρει μια άνετη νίκη με 81-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-41, 58-63, 70-81

Τα στατιστικά των παικτών

Χολαργός (Λυκογιάννης): Καμπερίδης 1, Γιάνκοβιτς 17 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Οκερέαφορ 2, Αγκμπελέσε 6, Χόκινς 8 (2), Φιτζπάτρικ 15 (3/5 τρίποντα), Τάλτον 7 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 14 (2/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 16 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαλμπούρης 6, Χάντερ 9, Σαντ-Ρος 5 (1), Θίοντορ 13 (3), Μωραΐτης, Σάκοτα 11, Λαρεντζάκης 3, Τζέιμς 9, Γκρίφιν 9 (1)