14oC Αθήνα

Διπλό παραμονής για Άρη! Πέρασαν από τα Τρίκαλα οι “κίτρινοι”

Σπουδαίο διπλό πήρε ο Άρης αφού πέρασε από τα Τρίκαλα, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 64-83. Σημαντική νίκη για τους Θεσσαλονικείς που πλέον βρίσκονται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη με ρεκόρ (8-15), από την άλλη οι γηπεδούχοι έμειναν ουραγοί με (3-20).

Με μεγάλη νίκη έφυγε από τα Τρίκαλα ο Άρης, αφού επικράτησε με 83-64, των ουραγών γηπεδούχων. Ανάσα για τους φιλοξενούμενους που με το συγκεκριμένο διπλό ανέβηκαν στο (8-15) και πλέον βρίσκονται πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού, από την άλλη οι Θεσσαλοί έχουν είδη υποβιβαστεί αφού έχουν ρεκόρ (3-20).

Αφεντικό από την αρχή μέχρι το τέλος ο Άρης

Οι παίκτες του Άρη φάνηκαν από την αρχή ότι θέλουν τη νίκη και ήταν το αφεντικό του ματς, καθ’ όλη τη διάρκεια. Η μόνη κλειστή περίοδος ήταν η πρώτη που εκεί ο Άρης διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (11-14), αλλά στη συνέχεια το σύνολο του Αγγέλου ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +17 (16-33), με το τελικό σκορ της περιόδου να είναι 19-33.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “κίτρινοι” διατήρησαν τα ηνία του ματς, παρόλο που ήταν αρκετά άστοχοι, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων (31-45). Ο Άρης δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν τη διαφορά και δεν άφηναν περιθώριο στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στου, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Άρη να είναι στο +18 και 44-62.

Η διαφορά πήγε στο +27 (47-74), στο 34’, με το τελικό σκορ τελικά να είναι 83-64 υπέρ των φιλοξενούμενων που πήραν μια σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 31-45, 44-62, 64-83

Τρίκαλα (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 17 (2), Λούντζης 17 (2), Σλαφτσάκης 8 (1), Τάλτον, Μόρις 14 (1), Γιανναράς 7 (1), Καραγιώργος, Τέγιτς 1, Καλογιαννίδης.

Άρης (Αγγέλου): Μάρας 18 (12ριμπ.), Μποχωρίδης 17 (1), Φλιώνης 2, Ντουβιέ 8 (15ριμπ.), Μπελ 15 (5/10τρ.), Τσαϊρέλης 2, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 8, Αθηναίου 9 (3), Προύιτ 4.