Παρασκευή, 3 Μαΐ

Ο Σάρας έδωσε το… πλεονέκτημα στον Παναθηναϊκό! “Καμπανάκι” για Ολυμπιακό

Ολυμπιακός

Συγκλονιστικό παιχνίδι στο ΣΕΦ. Η Ζαλγκίρις κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα του… γεμάτου απουσίες και κουρασμένου Ολυμπιακού, υποχρεώνοντας τον στην 4η του ήττα στα τελευταία του παιχνίδια στην Euroleague. Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έδωσε την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ στον Παναθηναϊκό. “Διαλέγει” αντίπαλο η Ρεάλ, που υποδέχεται την Μπάμπεργκ

Φινάλε θρίλερ στην Euroleague, με τον Ολυμπιακό να… βλέπει τη Ζαλγκίρις Κάουνας να περνά νικηφόρα από το ΣΕΦ και τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να “χαρίζει” στον Παναθηναϊκό την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 85-86 στην παράταση (80-80κ.α.) από τους αδιάφορους Λιθουανούς, για την 30ή και τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης, και από το αποτέλεσμα του αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάμπεργκ θα μάθει τη θέση, αλλά και τον αντίπαλο του στα πλέι οφ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αν η Ρεάλ ηττηθεί στη Μαδρίτη τότε ο Ολυμπιακός «πέφτει» στην 4η θέση και ο Παναθηναϊκός “αναρριχάται” στην 3η. Να αναφέρουμε ακόμα πως αυτή ήταν η 4η ήττα των Πειραιωτών στους τελευταίους τους 5 αγώνες στην Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Σπανούλης 16 πόντους, αλλά και με άστοχο το τελευταίο σουτ – τρίποντο- του ματς. Ακολούθησε ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους, ενώ έκπληξη ήταν η παρουσία του Γουίλιτζερ (9 π.), ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση με κάρφωμα.

Για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, ξεχώρισε ο Ντέιβις με 18 πόντους, ενώ ο.. καθοριστικός Γιανκούνας πρόσθεσε άλλους 15, βάζοντας και το νικητήριο καλάθι. Πολύ καλός και ο Μιλάκνις, που έφτασε τους 8 π.

Να θυμίσουμε πως ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν είχε στη διάθεση του τους τραυματίες Πρίντεζη, ΜακΛιν, Παπανικολάου, Τιλί και Αγραβάνη.

Τα πλέι οφ της Euroleague ξεκινούν στις 17 Απριλίου και αν χρειαστεί πέμπτο παιχνίδι στη σειρά, τότε αυτό θα γίνει την 1η Μαΐου. Αυτή τη στιγμή, τα μόνα σίγουρα ζευγάρια στα πλέι οφ της Euroleague είναι τασ ΤΣΣΚΑ – Χίμκι και Φενέρμπαχτσε – Μπασκόνια.

Το παιχνίδι…

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με έναν αποφασισμένο Σπανούλη. Ο αρχηγός των “ερυθρόλευκων” ηγήθηκε στο σκοράρισμα και προσέφερε στην κυκλοφορία της μπάλας, κάτι που βοήθησε στο να φορτωθούν οι αντίπαλοι τους με φάουλ. Γιανκούνας και Πάνκος ήταν αυτοί που προσπάθησαν να κρατήσουν τη… χλωμή και άστοχη Ζαλγκίρις κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο κύλησε… χωρίς κάποια δυσκολία για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, ολοκληρώνοντας το με σκορ 25-10 και τον Τόμπσον να φτάνει τους 8 π. έναν περισσότερο από τον Σπανούλη.

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να είναι άστοχη και να κάνει λάθη, ενώ ένα ακόμα καλό νέο ήρθε από τον Γιανκούνας, που έφτασε πολύ γρήγορα τα τρία φάουλ! Μόνο τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν ένα καλό στοιχείο για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους. Ο Ολυμπιακός συνέχισε τα.. σταθερά του βήματα, αλλά η ροή των καλαθιών του μειώθηκε. Οι Λιθουανοί πήραν πόντους από τον Γουάιτ, εκμεταλλεύτηκαν την κακή παρουσία του Μπράουν στο παρκέ και το ροτέισον των Πειραιωτών, περιόρισαν τη συνεργασία Σπανούλη – Μιλουτίνοφ και έριξαν τη διαφορά από τους 10 πόντους. Ο Τρία σερί τρίποντα όμως άνοιξαν και πάλι τη “ψαλίδα” και βοήθησαν στο 43-31 του ημιχρόνου.

“Διπρόσωπος” στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στην επανάληψη, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βρήκε ρυθμό μετά το πέρας του πρώτου τρίλεπτο και έφτασε τη διαφορά στο +15. Ο Τουπάν έκανε ό,τι μπορούσε επιθετικά, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν… μπρος από την περιφέρεια με Ρόμπερτς και Παπαπέτρου, αλλά τα πολλά λάθη που έκαναν στη συνέχεια και η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων κατέβασαν τη διαφορά στο +3 (59-56) του δεκαλέπτου.

Η Ζαλγκίρις συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο το σερί που είχε ξεκινήσει (15-0) και έφτασε στο -1 (59-58) με τον Ούντριχ. Ο Ολυμπιακός έπαιξε με τη… φωτιά, έχοντας κακό πρόσωπο. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν μπόρεσε να ξεφύγει και η αγωνία κορυφώθηκε στο ΣΕΦ. Ο Ντέιβις πήρε προσπάθειες και φάουλ και έφερε το ματς στα ίσα (69-69 και 71-71). Το τρίποντο του Μιλάκνις έδωσε για πρώτη φορά στη Ζαλγκίρις το προβάδισμα (71-74).

Η κούραση των παικτών του Σφαιρόπουλου ήταν ολοφάνερη, με την Ζαλγκίρις να φτάνει στο 74-77 και να “παγώνει” το ΣΕΦ, 2:35”’ πριν τη λήξη. Ο Μιλάκνις πέτυχε “μεγάλο” τρίποντο, αλλά ο Μιλουτίνοφ κράτησε τον Ολυμπιακό στο -2 (78-80) 42,7 δεύτερα για το τέλος. Το κάρφωμα του Γουίλιτζερ (80-80) έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Μιλουτίνοφ έκανε αποτελεσματική άμυνα στον Γιανκούνας, στην τελευταία επίθεση.

Ο Μιλάκνις έδωσε προβάδισμα στη Ζαλγκίρις (80-82) και ο Ολυμπιακός έδειξε μεγάλη δυσκολία να βρει επιθετική λύση και.. θολωμένο μυαλό. Οι πρώτοι “ερυθρόλευκοι” πόντου στον έξτρα χρόνο ήρθαν από τον Μιλουτίνοφ 1:18” πριν το τέλος (82-84). Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Ο Μπράουν πήρε φάουλ, έβαλε την πρώτη βολή και… πέταξε τη δεύτερη. Ο Γουίλιτζερ ήταν εκεί για να σπρώξει την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι και να κάνει το 85-84 αλλά ο Γιανκούνας ήταν εκεί για να κάνει το 85-86 στα 2,9 δεύτερα πριν τη λήξη. Το τρίποντο που επιχείρησε ο Σπανούλης από τα 8 μέτρα ήταν άστοχο9 κι έτσι η νίκη πήγε στη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 80-80κ.α., 85-86 παρ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4, Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16 (6 ασίστ, 6 λάθη), Μιλουτίνοβ 15 (9 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Γουίλτζερ 9, Τόμπσον 8.

Ζάλγκιρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (10/11 βολές), Πάνγκος 6 (6 ασίστ), Τουπάν 6, Ούντριχ 6 (8 ασίστ), Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5 , Ουάιτ 7, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 20/26 βολές, 22-6 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 29/57 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 16/22 βολές, 20-9 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 τάπες.