Τρίτη, 16 Απρ.

Ελλάδα – Σερβία: Ανίκητη η Εθνική! “Κλείδωσε” την πρόκριση για το Μουντομπάσκετ – videos

ΦΩΤΟ eurokinissi

Με τους Έλληνες παίκτες της Euroleague να δίνουν το “παρών” στο πιο κρίσιμο παιχνίδι των προκριματικών του Μουντομπάσκετ, η Εθνική Ελλάδας συνέχισε από εκεί που… είχε μείνει στα “παράθυρα” της FIBA και νίκησε και τη Σερβία, για το 7/7 και την πρόκριση ουσιαστικά στην τελική φάση της Κίνας το 2019.

Ούτε οι Σέρβοι κατάφεραν να σταματήσουν το “τρένο” της Εθνικής Ελλάδας στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ και “υπέκυψαν” στα “Δύο Αοράκια” με 70-63. Μόνο η μαθηματική επιβεβαίωση μένει για την πρόκριση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Τρομερή εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Σλούκας, Πρίντεζης και Μπουρούσης, με τον διεθνή σέντερ να έχει 8 πόντους με 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, συμβάλλοντας καθοριστικά στη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν νευρικές και να κάνουν αρκετά λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να “κλείσει” χαμηλά, στο 16-18 και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “χέρι-χέρι”. Ο Νικ Καλάθης έκανε αισθητή την παρουσία του για την Ελλάδα σε αυτό το διάστημα, έχοντας δύο τρίποντα και δύο ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εθνική μας φάνηκε να βρίσκει ρυθμό και προηγήθηκε με 21-18, όμως το… τραβηγμένο τρίτο φάουλ του αρχηγού του Παναθηναϊκού, έφερε εκνευρισμό στην ομάδα και επέτρεψε στη Σερβία να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ, με 6-0 σερί, για το 21-16. Με τον Κώστα Σλούκα όμως σε εξαιρετική κατάσταση, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου επανήλθε τελικά, παίρνοντας και το προβάδισμα με 35-32 στο τέλος του ημιχρόνου, χάρη σε δύσκολο τρίποντο του Παπαπέτρου.

Μετά το ημίχρονο, η Ελλάδα επέστρεψε… φουριόζα και αύξησε κατευθείαν τη διαφορά, ξεφεύγοντας ακόμη και με +10, χάρη σε “ομοβροντία” και από τη γραμμή του τριπόντου, με Σλούκα, Μπουρούση και Καλάθη. Ό,τι έφτιαξε όμως στα πρώτα λεπτά, το… χαράμισε στο τέλος, αφού με ένα δικό τους σερί 10-0, οι Σέρβοι μείωσαν στο καλάθι σε 49-47, για να ολοκληρωθεί τελικά η τρίτη περίοδος στο 51-47.

Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και καλάθι καλάθι, μέχρι να αναλάβει ο Πρίντεζης. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού με συνεχόμενα καλάθια έδωσε ένα μικρό προβάδισμα “ασφαλείας” στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου και ξεσήκωσε τον κόσμο στην Κρήτη.

Κάπως έτσι και παρά την προσπάθεια των Σέρβων να μειώσουν στο τέλος, οι διεθνείς μας φάνηκαν ψύχραιμοι και κατάφεραν να κρατήσουν τη σπουδαία και 100% δίκαια νίκη, η οποία “σφραγίζει” ουσιαστικά (απομένει η μαθηματική επιβεβαίωση) το “εισιτήριο” της Ελλάδας για το Παγκόσμιο του 2019 στην Κίνα.

Δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63

Οι πόντοι στο Ελλάδα – Σερβία

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Μπουρούσης 9 (1τρ., 10ριμπ., 8ασ.), Καλάθης 15 (3), Παπανικολάου 8 (1), Σλούκας 11 (3), Αντετοκούνμπο 4, Ντόρσεϊ, Μάντζαρης, Μήτρογλου, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 6 (2), Βασιλόπουλος 2.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1τρ., 12ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 19 (3), Γιόβιτς 11 (1), Μιλουτίνοφ 7, Νέντοβιτς 7 (1), Κάλινιτς 1, Λούτσιτς, Μίτσιτς 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς, Ραντούλιτσα 2, Σιμόνοβιτς 2.