Παρασκευή, 29 Μαρ.

Ελλάδα – Βουλγαρία: “Θρίλερ” με… happy end! Ξεκίνημα με νίκη στα προκριματικά του Eurobasket (video)

ΦΩΤΟ Intime

Η Εθνική Ελλάδας έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στη Βουλγαρία, αλλά πήρε τελικά τη νίκη με 73-63 στο πρώτο παιχνίδι των προκριματικών του Eurobasket 2021.

Η “γαλανόλευκη” είχε στον πάγκο τον Θανάση Σκουρτόπουλο (ο Πιτίνο θα αναλάβει το καλοκαίρι) και ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μάντζαρη, Μποχωρίδη, Κασελάκης, Αγραβάνης και Καββαδα.

Δυσκολεύτηκε όμως να βρει ρυθμό και παρότι βρέθηκε από την αρχή μπροστά στο σκορ, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μείνουν κοντά στο σκορ και να κάνουν το παιχνίδι “θρίλερ” στα τελευταία λεπτά.

Το σκορ ήταν μάλιστα 64-62 λιγότερο από δύο λεπτά πριν το φινάλε, όμως στο σημείο αυτό ένα φοβερό καλάθι του Χρυσικόπουλου και οι βολές του κορυφαίου του αγώνα, Λευτέρη Μποχωρίδη, έκριναν την αναμέτρηση υπέρ της Εθνικής Ελλάδας.

Ο γκαρντ του Άρη τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 5 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο φόργουορντ της ΑΕΚ, με 13 πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Ντιμιτρόφ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63.

Τα στατιστικά των παικτών

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Μποχωρίδης 19 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 13 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (0/4 τρίποντα), Αγραβάνης 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Σαλούστρος, Σκορδίλης.

Βουλγαρία (Μπαρτσόφσκι): Αβράμοφ 1 (0/8 σουτ, 1/2 βολές), Μποστ 14 (4/11 σουτ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντιμιτρόφ 15 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κοστόφ 3 (1/6 σουτ), Μίντσεφ 10 (1), Γκεοργκίεφ 2, Ιβάνοφ (0/5 σουτ), Μαρτίνοφ 10 (2), Βακλίνοφ 8 (8 ριμπάουντ), Ζαχάριεφ (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ).