Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός: Η απογείωση έγινε… κατάρρευση για τους “ερυθρόλευκους”!

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός είχε όλες τις συγκυρίες με το μέρος του αλλά το ανεξήγητο “μπλακ άουτ” στο 4ο δεκάλεπτο και η φοβερή βραδιά στην οποία βρέθηκε ο Μπράουν οδήγησαν σε επώδυνη ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 88-81 για την 15η αγωνιστική της Euroleague και η οκτάδα πλέον απομακρύνεται.

Την ευκαιρία να πλησιάσει την οκτάδα έχασε ο Ολυμπιακός, αφού ηττήθηκε με 88-81 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 15η αγωνιστική της Euroleague και πλέον ισοβαθμείς με τους Σέρβους με ρεκόρ 6-9. Οι “ερυθρόλευκοι” μπορεί να ξεκίνησαν με… φόρα από το ματς με τη Χίμκι και να έφτασαν να προηγούνται ακόμα και 15 πόντους διαφορά πριν το ημίχρονο αλλά ο Κεμζούρα δεν μπόρεσε να βρει “αντίδοτο” για τον Λορένζο Μπράουν (34 π.), ενώ η πρωτοφανής κατάρρευση του Ολυμπιακού στο 4ο δεκάλεπτο επισφράγισε μία πολύ κακή βραδιά στην οποία οι Πειραιώτες έκαναν ξεκάθαρα βήματα προς τα… πίσω.

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ.

Το ματς

Ο αγώνας στο ξεκίνημά του ήταν αμφίρροπος, αφού ο Ερυθρός Αστέρας έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια, αφού Μπράουν και Μπάρον “πυροβολούσαν”, ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα με τον Μιλουτίνοφ, παρουσιάζοντας όμως προβλήματα στην άμυνα. Ο Κεμζούρα προχώρησε σε αλλαγές στην αρχική του πεντάδα και ο Ολυμπιακός άρχισε να λειτουργεί καλύτερα καθώς ο Βεζένκοφ έπαιζε πιο περιφερειακά και άνοιγε την άμυνα, ενώ και ο Ρότσεστι ανταποκρινόταν στην οργάνωση του παιχνιδιού δημιουργώντας φάσεις για τους συμπαίκτες του. Κυρίως όμως η άμυνα έγινε πολύ πιο αποτελεσματική και οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ αφού έφτασαν να προηγούνται με 39-24 τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 23-8 και έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι.

Τότε ήταν που ο Σάκοτα επανέφερε στο ματς τον Μπράουν, που πήρε πάνω του την επίθεση των γηπεδούχων και μέσα σε τρία λεπτά η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους (41-35) με σερί 11-2 του Αστέρα αυτή τη φορά. Ένα μικρό “ξέσπασμα” του Πολ σε εκείνο το σημείο στάθηκε αρκετό για να “απορροφηθεί” η αντεπίθεση του Αστέρα και και ο Ολυμπιακός να πάει στο ημίχρονο προηγούμενος με 50-40.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ερυθρός Αστέρας με τον Μπράουν να ξεκινά “ζεστός” μείωσε 50-44 , αλλά όταν αυτός σίγησε, μαζί του σίγησε και η επίθεση των γηπεδούχων και ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να ανεβάσει πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (56-46) και αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι “ερυθρόλευκοι”…. εμφανίστηκαν στο ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να “βομβαρδίζει” με τρίποντα το καλάθι του Ολυμπιακού με τον Μπάρον να παίρνει τη σκυτάλη από τον Μπράουν και να προκαλεί μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε παρ’ όλα αυτά να ισοφαρίσει με “buzzer beater” τρίποντο του Ρότσεστι στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου. Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου όμως δύο μεγάλα σουτ από Μπάρον και Λάζιτς έδωσαν “αέρα” 8 πόντων στους γηπεδούχους (71-63) και τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε να πλησιάσει στο -4 (78-74) με “παλικαρίσιες” προσπάθειες του Πρίντεζη αλλά αυτή τη φορά δεν υπήρχε… Σπανούλης, αφού ο αρχηγός των “ερυθρόλευκων” ήταν μακρυά από τον καλό του εαυτό. Ο Μπράουν συνέχισε το… βιολί του και τελικά ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 88-81 και γύρισε τον Ολυμπιακό εκεί που ήταν πριν τη νίκη με τη Χίμκι, αφού πλέον η οκτάδα έχει απομακρυνθεί και οι “ερυθρόλευκοι” ισοβαθμούν με τους Σέρβους με ρεκόρ 6-9 στη βαθμολογία της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-48, 61-61, 88-81

Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς, Τσόβιτς, Μπράουν 34 (11/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Νταβίντοβατς 4 (1), Λάζιτς 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές), Φαγέ, Μπάρον 17 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Ντόμπριτς 6 (2), Γκιστ 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζένκινς 3 (1), Σίμανιτς 6 (2), Ότζο 2

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπάλντουιν 4 (4/4 βολές), Πολ 21 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 4 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Τσέρι (0/5 σουτ, 0/2 βολές, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 15 (3/6 δίποντα, 9/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 5 (1), Πρίντεζης 14 (6/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Ριντ 6 (2/5 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ)