Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Εθνική μπάσκετ: Προβληματισμός και ήττα από τη Γεωργία

Το τρίποντο του Γκεόργκε Τσιντσάντζε 17” έδωσε τη νίκη με 72-71 στη Γεωργία και τη στέρησε από την Εθνική στην πρεμιέρα του τουρνουά «Ακρόπολις».

Με πολιτικά από τον πάγκο της εθνικής παρακολούθησε το παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ενώ στο ΟΑΚΑ είχε μεταβεί με το πούλμαν της εθνικής. Ο “Greek Freak” θέλει να βρίσκεται κοντά στην εθνική ομάδα μέχρι να αναχωρήσει για το Μιλγουόκι.

Μονόλογος της Εθνικής ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Καλάθη, Σλούκα, Παπαγιάννη, Πρίντεζη και Παπανικολάου να ξεκινούν στην πεντάδα (Ντίξον, Τσιντσάντζε, Σερμαντίνι, Μαρκοϊσβίλι και Σενγκέλια για τη Γεωργία). Μέχρι το 18-8 στο 10ο λεπτό, Σλούκας και Παπανικολάου είχαν από 4 πόντους, ενώ Σερμαντίνι και Σενγκέιλα μετρούσαν από 2 φάουλ.

Στη συνέχεια, η άμυνά της Εθνικής -που δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα μέχρι εκείνη τη στιγμή- άρχισε να παρουσιάζει κενά, ενώ έδειξε ανέτοιμη και στο σετ παιχνίδι. Ο Ηλίας Ζούρος, τον οποίο αρνήθηκε να χαιρετήσει μετά το τέλος του αγώνα ο Νίκος Παππάς, έδωσε εντολή να τροφοδοτείται ο Σερμαντίνι στη ρακέτα, με τον Γεωργιανό σέντερ να είναι ο βασικός αρωγός ενός επιμέρους σκορ 3-13, χάρη στο οποίο η ομάδα του μείωσε σε 30-26 (από το 27-13).

Η Γεωργία διεύρυνε το επιμέρους σκορ σε 3-15, 30-28, με τον Κώστα Παπανικολάου να ευστοχεί για 3 από τη γωνία, 33-28 (13π. στο α΄ μέρος). Ο ίδιος βγήκε στον αιφνιδιασμό, μετά από κλέψιμο του Γιάννη Μπουρούση για να κερδίσει με μαεστρική ενέργεια το γκολ φάουλ, 35-30. Το τρίποντο του Μαρκοϊσβίλι έφερε στο καλάθι και πάλι τη διαφορά, 35-33, ενώ ο Μπουρούσης νίκησε τη γραμμή των ψηλών της Γεωργίας, μετά από λάθος στην επαναφορά στην τελευταία επίθεση για το σκορ ημιχρόνου, 37-33.

Με 4 πόντους του Σερμαντίνι και λέι απ του Τσιντσάντζε, η Γεωργία προσπέρασε 37-39. Η εθνική έδειχνε να έχει πρόβλημα στην προσωπική άμυνα, ενώ δεν έπαιζε ομαδικά με χαμηλό νούμερο στις ασίστ. Με 2 βολές ο Μπιτάτζε «έγραψε» το 50-53 για το 52-53 στο 30ο λεπτό, με 2 βολές του Κώστα Σλούκα. Η εθνική βελτίωσε την άμυνα, πήρε ριμπάουντ, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και ξέφυγε με 65-56 (Παπαπέτρου, Καλάθης). Ο Μπουρούσης επέστρεψε στη θέση του Μπόγρη, αλλά 3 λεπτά πριν το τέλος, η Γεωργία βρισκόταν στο -3, 67-64. Ο Τσιντάντζε με τρίποντο έδωσε προβάδισμα ενός πόντου, 71-72, στη Γεωργία, υποχρεώνοντας τον Μίσσα να καλέσει τάιμ άουτ, στα 16.8 δεύτερα. Ο Πρίντεζης αστόχησε στην τελευταία επίθεση, με αποτέλεσμα μία ακόμη ήττα, μετά από αυτή με μεγάλη διαφορά από τη Σερβία, στο τουρνουά του Βελιγραδίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 37-33, 52-53, 71-72

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 12 (0/6 τρίπ.), Μπουρούσης 6 (6 ριμπ.), Σλούκας 12 (0/6 τρίπ.), Παππάς 2, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 14 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Παπανικολάου 15 (1), Μάντζαρης, Παπαπέτρου 6 (1), Μπόγρης 2, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ηλίας Ζούρος): Ντίξον 4, Γκαμκρελίτζε, Μπόισα, Τσιντσάντζε 13 (1/5 τρίπ.), Σερμαντίνι 23 (9/12 δίπ., 5/5 βολ., 8 ριμπ.), Σανάτζε 5 (1), Μαρκοϊσβίλι 9 (3), Μπερισβίλι, Σενγκέλια 14 (4/15 σουτ, 11 ριμπ., 4 ασ.), Μπιτάτζε 4, Λονταρίτζε