Κυριακή, 5 Μαΐ

Eurobasket 2017: Αήττητη η Σλοβενία πριν από τον αγώνα με την Ελλάδα

Eurobasket 2017

Αήττητη και μόνη στην κορυφή του 1ου ομίλου του Eurobasket 2017, θα αντιμετωπίσει η Σλοβενία την Εθνική μας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Η επόμενη αντίπαλος της ελληνικής ομάδας επικράτησε απόψε 81-78 της Φινλανδίας, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση και βάζει πλέον… πλώρη για την πρώτη θέση του ομίλου. Ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 29 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Μαρκάνεν πέτυχε 24 για τους γηπεδούχους, αλλά τραυματίστηκε στον αστράγαλο στην τελευταία φάση του αγώνα και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Η Σλοβενία κατάφερε να «χτίσει» μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έφτασε ως και τους δώδεκα πόντους (52-40). Οταν όμως ο σταρ των Μαϊάμι Χιτ «σίγησε», οι Φινλανδοί κατάφεραν να μειώσουν σε 56-54 και να κάνουν το ματς ντέρμπι, καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για έξι λεπτά.

Κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 72-72 με τρίποντο του Ουίλσον, 4΄32΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Ντράγκιτς με γκολ-φάουλ πέτυχε τους πρώτους πόντους του στο β΄ ημίχρονο και ξαναέδωσε προβάδισμα στους Σλοβένους. Με τις -σκληρές- άμυνες να έχουν πλέον τον πρώτο λόγο, ο Μαρκάνεν έδωσε προβάδισμα (78-77) στη Φινλανδία στα 38΄΄, όμως δύο βολές του Ντράγκιτς, μία βιαστική επιλογή του Ουίλσον στην επίθεση και ένα κλέψιμο του Ράντολφ έφεραν ξανά σε θέση οδηγού τη Σλοβενία.

Το κάρφωμα του τελευταίου στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το τελικό 81-78, καθώς στην τελευταία φάση ο Μαρκάνεν, στη προσπάθειά του να σουτάρει για τρίποντο, πάτησε την πλάγια γραμμή και στη συνέχεια έπεσε άτσαλα στο παρκέ και τραυματίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 42-52, 63-65, 78-81
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6 (2), Χαφ 7 (1τρ., 8ρ.), Λι 1, Σαλίν 11 (3), Κότι 4, Κοπόνεν 7 (1τρ., 9ασ.), Νουουτίνεν 3 (1), Ρανίκο 3 (1), Μαρκάνεν 24 (3τρ., 7ρ.), Ουίλσον 5 (1), Μέρφι 7 (1)
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Ράντολφ 10 (6ρ.), Ντράγκιτς 29 (2τρ., 5ασ.), Νίκολιτς 5, Πρέπελιτς 5 (1), Μούριτς 4, Μπλάζιτς 7 (1), Βίντμαρ 7 (6ασ.), Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ 6, Ντόντσιτς 8 (8ρ.)