13oC Αθήνα

Final Four 2019: Στον τελικό η Αναντολού Εφές! Ο Λάρκιν “διέσυρε” τη Φενέρ του Ομπράντοβιτς – videos

Final Four 2019:  Στον τελικό η Αναντολού Εφές! Ο Λάρκιν “διέσυρε” τη Φενέρ του Ομπράντοβιτς – videos

Με τον Λάρκιν σε one man show, η Αναντολού Εφές έκανε… πλάκα στον τουρκικό “εμφύλιο” με τη Φενέρμπαχτσε και προκρίθηκε πανηγυρικά στον μεγάλο τελικό της Euroleague με τη νίκη της 92-73.

Η Αναντολού Εφές εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Φενέρμπαχτσε και τα γρήγορα τρία φάουλ του Κώστα Σλούκα και με τους Λάρκιν – Μίσιτς να κάνουν “πάρτι” στην επίθεση, “διέλυσε” την ομάδα του Ονπράντοβιτς με 92-73.

Ο Αμερικανός γκαρντ της ομάδας του Αταμάν ήταν ασταμάτητος καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, οδήγησε την ομάδα του σε μία επιβλητική επικράτηση. Ο Μίσιτς είχε επίσης 25 πόντους, την ώρα που πρώτος σκόρερ για τη Φενέρ ήταν ο Βέσελι με 14 πόντους, παρότι δεν ήταν εμφανώς στο 100% λόγω τραυματισμού.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς “καυτές” με 5/5 τρίποντα, τα οποία οδήγησαν σε “καταιγισμό” τριπόντων σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με την Εφές να έχει το προβάδισμα μέχρι το τρίποντο του Σλούκα που “έγραψε” το 20-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Έλληνας γκαρντ ήταν ο πρωταγωνιστής, αφού με νέο τρίποντο και ασίστ και ξεκίνησε ιδανικά την περίοδο, όμως ένα “χαζό” φάουλ του, δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα στην ομάδα του Ομπράντοβιτς, καθώς έφθασε τα 3 και έκατσε αναγκαστικά στον πάγκο. Η Αναντολού κατάφερε έτσι να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ, με τον Λάρκιν να “ζεσταίνεται” και το ημίχρονο να κλείνει στο 40-45.

Παρά το κακό επιθετικά της παιχνίδι, η Φενέρμπαχτσε έμενε κοντά στο σκορ με Βέσελι και Μέλι να δίνουν λύσεις, μέχρι να ξεκινήσει το… σόου του Λάρκιν.

Ο Αμερικανός πρώην NBAer έκανε τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και με τον Μίσιτς να δίνει βοήθειες, η ομάδα του Αταμάν άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ, διαμορφώνοντας το 57-68 στο 30′.

Ο Ομπράντοβιτς έριξε ξανά στο ματς τον Σλούκα, αλλά η Εφές είχε ήδη γίνει “αφεντικό” του αγώνα και με τον Βέσελι να δείχνει επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, το ματς δεν είχε γυρισμό. Το τελικό 92-73 απλώς επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων στο ματς, σε μία “τραγική” βραδιά για τη Φενέρ και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Τα στατιστικά των παικτών

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 13 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μέλι 9 (1), Μαχμούτογλου 5 (1), Κάλινιτς 12 (1), Σλούκας 8 (1/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκούντουριτς 8, Βέσελι 14 (6/7 δίποντα), Γκιουλέρ, Ντίξον 4, Ντουβερίογλου

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 30 (4/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 2, Μπαλμπάι, Μότουμ 9 (2), Μορμάν 7 (1), Πλάις, Μίτσιτς 25 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Άντερσον 10 (3), Ντάνστον 9 (10 ριμπάουντ), Σιμόν