Γλίτωσε τη “γκέλα ολκής” ο Ολυμπιακός! Έφτασε κοντά στο break η Κύμη

Ολυμπιακός
ΦΩΤΟ eurokinissi

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει “θρίλερ” το πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League, κόντρα στην Κύμη, αλλά πήρε τελικά τη νίκη με 78-75. Στο σουτ κρίθηκε το ματς.

Παρά το ιδανικό ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός επέτρεψε στην Κύμη να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει ακόμη και τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά τελικά γλίτωσε το “κάζο” και έκανε με 78-75, το 1-0 στον πρώτο γύρο των πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε δυνατά στο ματς και με το σκορ στο 41-17 μετά τα πρώτα 15 λεπτά, κανείς δεν περίμενε τι θα ακολουθούσε. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε χαρακτήρα και με ένα γρήγορο 11-0, επέστρεψε στο ματς, με τους “ερυθρόλευκους” πάντως να διατηρούν διαφορά ασφαλείας και να προηγούνται στο 30′, με 59-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η άμυνα του Ολυμπιακού επέτρεψε κάποια εύκολα σουτ στους παίκτες της Κύμης και έτσι η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε ακόμη και να διεκδικήσει τη νίκη στο τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι “ερυθρόλευκοι” αναγκάστηκαν να κάνουν φάουλ για να μη δεχθούν τρίποντο ισοφάρισης στην προτελευταία επίθεση της Κύμης, αλλά δεν το απέφυγαν στην τελευταία φάση του ματς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν όμως άστοχοι τελικά και έτσι το σκορ έληξε με νίκη του Ολυμπιακού 78-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75

Ολυμπιακός: Σπανούλης 18 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 14 (4/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 2 (6 ριμπάουντ), Μπράουν (0/3 σουτ), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 7 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1/6 σουτ), Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 7 (2/9 σουτ).

Κύμη: Μανωλόπουλος 9 (3/10 σουτ), Τζόουνς 7, ΜακΓκι 11 (4/12 δίποντα, 3/6 βολές, 14 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 21 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ασίστ), Σμιθ 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1/4 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 4, Μπάρλος 2 (5 ριμπάουντ).