Παρασκευή, 29 Μαρ.
25oC Αθήνα

Η ΑΕΚ “αυτοκτόνησε” στα Ιεροσόλυμα! “Λύγισε” στο… κρίσιμο σημείο

Η ΑΕΚ πλήρωσε το αγωνιστικό “κενό” που παρουσίασε στα μέσα της 4ης περιόδου και ηττήθηκε στην έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ (85-78), γνωρίζοντας έτσι την πρώτη της ήττα στο Basketball Champions League.

Προσπάθησε να… σηκώσει κεφάλι, μετά και την ήττα από το Περιστέρι, αλλά δεν τα κατάφερε. Η ΑΕΚ ήταν πάρα πολύ καλή για 35′ λεπτά, αλλά κάπου εκεί έχασε τη συγκέντρωση της και… το “ροζ φύλλο” αγώνα μέσα στην έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ (85-78), σε ματς για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και με οκτώ 6:45 με τους απανωτούς πόντους των Λάνγκφορντ και Σαντ-Ρος, αλλά έπαθε… καθίζηση πέντε λεπτά πριν το τέλος και έχασε το ματς..

Η αποχώρησε του Μάρκους Σλότερ -με ενοχλήσεις- ήταν κάτι που επηρέασε τους “κιτρινόμαυρους”, που έφτασαν να έχουν 16/26 τρίποντα, αλλά ήταν άστοχοι στις επόμενες τρεις προσπάθειες από τα 6.75 που έκαναν μέχρι το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Λάνγκφορντ, που σταμάτησε στους 27 με 7/9 τρίποντα, αλλά και κακές επιλογές στο φινάλε. Κορυφαίος των “κιτρινόμαυρων” ο Σαντ-Ρος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Έτσι, η ΑΕΚ ηττήθηκε για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση, με την Χάποελ να κάξνει το 2x2 στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.

Χάποελ (Κάτας): Κάζινς, Μπλατ 7, Τίμορ, Φελντέιν 19 (4/8 τρίποντα), Λέβι 2, Μπράιμο 17 (7 ριμπ.), Ζάλμασον 6, Λόκετ 2, Τόμας 16 (7 ριμπ.), Κούπσας 4, Μπράουν 12 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 4, Λάνγκφορντ 27 (7/9 τρίποντα), Ματσιούλις 7 (4 ριμπ.), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 6, Γκίκας 11, Μαυροειδής 3, Σαντ Ρος 15 (10 ριμπ., 5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (8 ριμπ., 5 ασίστ).