Σάββατο, 27 Απρ.

Ηγέτης ο Σπανούλης, “άρρωστος” ο Ολυμπιακός! Πάλεψε… για την έκπληξη η Βαλένθια

Ολυμπιακός - Σπανούλής

Το ματς δεν είχε την εξέλιξη που περίμεναν πολλοί. Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα μέσα στο ΣΕΦ και χρειάστηκε την σημαντική συνεισφορά του Βασίλη Σπανούλη (25 π, 9 ασιστ) για να φτάσει στη νίκη επί της Βαλένθια με 80-70. Προβληματική εικόνα οι “ερυθρόλευκοι”, μετά την απώλεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η… δουλειά έγινε, έστω και δύσκολα. Ο Ολυμπιακός έφτασε στην 7η διαδοχική νίκη του στο ΣΕΦ, επικρατώντας της Βαλένθια με 80-70, για την 23η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι Ισπανοί έβαλαν… δύσκολα στην ομάδα του Σφαιρόπουλου, που -πέρα από τους Σπανούλη και Μιλουτίνοφ- έδειξε πως αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα σε άμυνα, επίθεση και ψυχολογία.

Στην πιο παραγωγική βραδιά του στην εφετινή Euroleague, ο Σπανούλης ήταν καταλυτικός, σημείωσε 25 πόντους, έδωσε 9 ασίστ και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη των Πειραιωτών.

Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” αύξησαν σε 16-7 το ρεκόρ τους (3η διαδοχική νίκη), ενώ υποχρέωσαν τις “νυχτερίδες” στη 15η ήττα τους.

Το παιχνίδι…

Με το ξεκίνημα του ματς, Σπανούλης και Μιλουτίνοφ έβαλαν τον Ολυμπιακό σε θέση… οδηγού. Ο αρχηγός των “ερυθρόλευκων” δημιούργησε φάσεις, σκόραρε, ενώΆξιο αναφοράς, πως για ο Σέρβος σέντερ δεν βρήκε αντίσταση από τον Πλάις. Η Βαλένθια ήταν άστοχη και.. ανεμική μέσα στη ρακέτα. Άξιο αναφοράς πως στα πρώτα 5,5 λεπτά είχε μόνο τρεις πόντους από τον σαν Εμετέριο! Ο Ολυμπιακός συνέχισε πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση, έδειξε όρεξη, κράτησε τον καλό του ρυθμό, ακόμα και όταν άρχισαν οι αλλαγές και έφτασε στο 21-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Τόμας βρήκε ρυθμό στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτο και χώρο να κινηθεί πιο εύκολα, από την απουσία του Μιλουτινοφ, “πληγώνοντας” τους γηπεδούχους απ’ το… ζωγραφιστό. Η Βαλένθια κατάφερε να “ψαλιδίσει” τη διαφορά και να την κατεβάσει στους 5 πόντους (24-19). Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από τάιμ άουτ και έκανε ένα σερί 4 πόντων, αλλά οι Ισπανοί πήραν συνεχόμενους πόντους από τον Σαν Εμετέριο (έφτασε τους 14 π.). Ο Σπανούλης επέστρεψε και βοήθησε και πάλι τον Ολυμπιακό να δείξει την υπεροχή του (έφτασε τους 9 πόντους και τις 7 ασίστ), αλλά η Βαλένθια είχε τρόπο να απαντήσει και πήγε στο ημίχρονο με την μικρότερη διαφορά (40-39).

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, ο Σπανούλής ήταν εξαιρετικός και βοήθησε να γίνει ένα σερί 8-0. Ο Ολυμπιακός είχε τραγικά σουτ από την περιφέρεια και η Βαλένθια δεν το έβαλε κάτω, ο Γκριν πήρε… μπρος έφτασε τους 9 πόντους και οι δυο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο με σκορ 62-55.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο αποφασισμένοι να κάνουν την… έκπληξη. 7,5 λεπτά πριν το τέλος, ο Τόμας έκανε το 62-61! Η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ έκανε τους γηπεδούχους να νιώσουν μεγαλύτερη σιγουριά, αλλά η αστοχία από τα 6,75 συνεχίστηκε. Ο Ολυμπιακός πέτυχε μόνο 6 πόντους σε 7 λεπτά στην τελευταία περίοδο και είδε τους Ισπανούς να μένουν… ζωντανοί. Ο αρχηγός όμως.. το πήρε προσωπικά και αποφάσισε -στην καλύτερη του εφετινή βραδιά του στην Euroleague με 25 πόντους- να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό με 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-39, 62-55, 80-70

Ολυμπιακός: ΜακΛίν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 25 (9/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Μιλουτίνοφ 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 11 (1), Ρόμπερτς 4, Ουίλτζερ, Τόμπσον 2.

Βαλένθια: Τόμας 11 ( 5 ριμπάουντ) Γκαρθία, Αμπάλντε 7, Ντούμπλιεβιτς 4 (ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Σαν Εμετέριο 19 (3), Πλάις, Σάστρε 2, Γκριν 13, Ντόρνεκαμπ 7 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 28/41 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 12/19 βολές, 28-6 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 21/44 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 13/17 βολές, 21-3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 λάθη.