Ηρακλής – ΠΑΟΚ: Με “ροπαλιά” τον έστειλε στον… πάτο! video

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ηρακλής έκανε καταπληκτική εμφάνιση και επικράτησε με 99-82 του ΠΑΟΚ στο κατάμεστο “Ιβανώφειο”, “βουλιάζοντας” τον “δικέφαλο του Βορρά” στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Basket League μετά από 13 αγωνιστικές, παρέα με τον Άρη.

Αφεντικό της Θεσσαλονίκης είναι ο Ηρακλής, αφού μετά τον Άρη νίκησε και τον ΠΑΟΚ στο Ιβανώφειο για τη Basket League. Ο “Γηραιός” δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους “ασπρόμαυρους” τους οποίους νίκησε με 99-82 και σκραφάλωσε στην 7η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-7, ενώ άφησε τον ΠΑΟΚ τελευταίο με 3-10.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόλις για μία περίοδο στο ματς και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ 10 πόντους (49-39). Στο δεύτερο μέρος η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμα και στους 20 πόντους, με το τελικό 99-82 να είναι… τιμητικό για τον ΠΑΟΚ βάση της εικόνας που παρουσίασε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σούλερ και Χάνλαν, με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ “double-double” σημείωσε ο Καββαδάς (13 π., 11 ριμπ.). Από τον ΠΑΟΚ έκαναν ότι μπορούσαν οι Μπεστ (9 π.) και Λιοιους (11 π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 49-39, 72-53, 99-82.

Ηρακλής (Καστρίτης): Τέπιτς 3 (1), Καββαδάς 13 (5/12 δίποντα, 3/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σούλερ 26 (7/12 σουτ, 7/8 βολές, 4 ασίστ), Ντέιβις 16 (2), Χάνλαν 17 (2/7 τρίποντα), Μανωλόπουλος, Οκερέαφορ 10 (3/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Κακαρούδης, Ζάρας 14 (2), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Γκάρετ.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 11 (3/3 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Σμιθ 9 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μαργαρίτης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπεστ 9 (1), Σαρικόπουλος 8 (10 ριμπάουντ), Σχίζας 5 (1), Τσόχλας 10 (1), Σόρτερ 13 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές), Γουίγκινς 4, Νόουλς 10 (5/6 δίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).