Σάββατο, 27 Απρ.

Ήταν και φέτος… Κολοσσός επί της ΑΕΚ!

Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΚ
Eurokinisi

Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα στην έδρα του Κολοσσού Ρόδου και διατήρησε το αήττητο της έδρας του (82-78). Μεγάλο “διπλό” ο Γ.Σ.Λ. Φάρος (70-71). Πέρασε το Λεύριο απ’ το Ρέθυμνο (73-75). Ήττα για Πανιώνιο και από τον Κόροιβο Αμαλιάδας (68-67). Νέα ήττα ο ΠΑΟΚ

Η φετινή ΑΕΚ φαίνεται πως είναι.. αδιόρθωτη και από εκεί που περνάει από την έδρα της Βενέτσια, για το Basketball Champions League, μπορεί μέσα σε λίγες μέρες να ηττηθεί μέσα στο ΟΑΚΑ -για την ίδια διοργάνωση- αλλά και να χάσει μέσα στη Ρόσο για το πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός, η ΑΕΚ δεν έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα κι έτσι η Ένωση γνώρισε τη δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα (82-78), η οποία ήταν και η δεύτερη σερί της μέσα στη Ρόδο.

Για την ΑΕΚ -που δεν είχε στον πάγκο της τον Σωτήρη μανωλόπουλο, λόγω επέμβασης στη μέση- το… προσπάθησαν οι Γκριν (18π.) και Μπάρλοου (17π.), αλλά υστέρησε σημαντικά ο Χάρις που έμεινε στους 6 με 1/5 σουτ και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 22 (8/10 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ σε 26 λεπτά), Χάρις 11 (3), Τζόουνς 4, Σχίζας 8 (1), Πρόστραν 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, κανένα λάθος σε 26 λεπτά), Γεωργαλής 1 (7 ριμπάουντ), Σταμάτης 4, Μπρέι 4, Ράιτ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαχατζής): Τζέιμς 2, Γκριν 18 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 17 (5/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 40 λεπτά), Μαυροειδής 11, Χάρις 6 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 9 (3), Σι, Ελόνου 10

Κόροιβος Αμαλιάδας – Πανιώνιος 68-67

Ο Κόροιβος μετά από ένα αγώνα θρίλερ νίκησε εντός έδρας με 68-67 τον Πανιώνιο σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντεκόσει με 17π., ενώ από τους «κυανέρυθρους» ήταν ο Σακελλαρίου με 18π. Αυτή ήταν η 4η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-40, 55-51, 68-67.

Τρίκαλα – ΠΑΟΚ 87-78

Ο ΠΑΟΚ… δεν πάει καλά. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να περάσουν από την έδρα των Τρικάλων (87-78) και γνώρισαν την 3η τους ήττα στις 4 πρώτες αγωνιστικές της Stoiximan.gr Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 47-40, 69-59, 87-78

Ρέθυμνο-Λαύριο 73-95

Το Λαύριο πέρασε εύκολα από το Ρέθυμνο επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 95-73 σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκρέι με 25 ποντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 19.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95

Κύμη-ΓΛ Φάρος: 70-71

Ο ΓΛ/Φάρος πήρε το πρώτο του «διπλό» στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 71-70 της Κύμης στην Εύβοια σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Λάρισας ήταν ο Γουέρ με 16 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους, που ακόμα δεν έχουν χαρεί την χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα, ξεχώρισε ο Μανωλόπουλος με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71