Σάββατο, 27 Απρ.

Κακός ο Ολυμπιακός! Κέρδισε τον Άρη και ετοιμάζεται για Μαυροβούνιο

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο Ολυμπιακός με τον Άρη, αλλά τελικά επιβλήθηκε με 76-67 στο ΣΕΦ, στο ματς με το οποίο έπεσε η “αυλαία” της 17ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. 19 λάθη οι “ερυθρόλευκοι” στο ματς. Την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπούντουτσνοστ κοιτάζει πλέον η ομάδα του Μπλατ.

Νίκησε χωρίς να πείσει. Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε και πάλι με την απόδοση του, αλλά επικράτησε στο ΣΕΦ του Άρη με 76-67 -στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Betshop Basket League- και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπούντουτσνοστ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν να… καθαρίζουν το ματς στην 3η περίοδο, όταν και ξέφυγαν με 16 πόντους (65-49). Οι Θεσσαλονικείς, όμως, δεν τα παράτησαν μείωσαν στο -4 (69-65) περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο, ένα “τρίποντο” του Τουπάν ουσιαστικά ξεκαθάρισε τα πράγματα.

Οι Πειραιώτες έφτασαν έστω και αγχωτικά στην 16η νίκη τους στο πρωτάθλημα, ενώ ο Άρης υποχρεώθηκε στην 11η ήττα του.

Ο Τουπάν με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, που “μέτρησε” 19 λάθη από τους Πειραιώτες. Καλή εμφάνιση και από τον Γουέμπερ με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Από τους “κίτρινους” ξεχώρισαν οι Μποχωρίδης και Νταλό με 13 και 10 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36 (ημ.), 65-49, 76-67

Ολυμπιακός (Ντέιβιντ Μπλατ): Βεζένκοφ 9, Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 7, Ουίλιαμς Γκος 9, Γουέμπερ 8 (13 ασ.), Πρίντεζης 7, Αγραβάνης 7, Σπανούλης, Μπόγρης, Μάντζαρης 3, Τουπάν 17, Λε Ντέι 3

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Φλιόνης 4, Μποχωρίδης 13, ΜακΓκι 3, Μπελ 9, Χάρις, Σλαφτσάκης 5, Τολιόπουλος 7, Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6, Νταλό 10, Κάιζερ 8, Αγγέλου.