Μετά τους Μπακς ο Γουίλιαμς “σκότωσε” και τους Γουόριορς! video

Οι πρωταθλητές Γουόριορς κατάφεραν να στείλουν τον αγώνα με τους Κλίπερς στην παράταση (106-106), αλλά η ομάδα από το Λος Άντζελες κατάφερε να πάρει τη νίκη (121-116), έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή -για δεύτερο σερί ματς- τον Λου Γουίλιαμς.

Πριν από λίγα 24ωρα ο Λου Γουίλιαμς “καθάρισε” τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Το νέο “θύμα” του παίκτη των Κλίπερς ήταν οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.

Οι πρωταθλητές αγωνίστηκαν χωρίς τον Στεφ Κάρι, κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση (106-106) -εκεί όπου έχασαν νωρίς τον Κέβιν Ντουράντ με έκτο φάουλ- και τελικά ηττήθηκαν με 121-116.

Ο Γουίλιαμς πέτυχε 25 πόντους και ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Κλίπερς. Αν και έχασε σουτ στα 5.6’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, στο εξτρά πεντάλεπτο ήταν καθοριστικός, πετυχαίνοντας όλους τους πόντους των γηπεδούχων μετά το προβάδισμα 113-111 των φιλοξενούμενων.

Για τους πρωταθλητές ο Ντουράντ έφτασε σε double double με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ, ενώ είχε και 10 ασίστ, με τον Κλέι Τόμπσον να πετυχαίνει ακόμα 31 πόντους.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με double double (25 πόντοι και 21 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ double double πέτυχε και ο Τζεφ Τιγκ με 24 πόντους και 11 ασίστ. Για τους Νετς, ο Ντ’Άντζελο Ράσελ ήταν κορυφαίος σκόρερ με 31 πόντους.