weather-icon °C AΘΗΝΑ

Μουντομπάσκετ 2019: Πρώτη με Καμπάτσο η Αργεντινή, αποκλείστηκε η οικοδέσποινα Κίνα

Μουντομπάσκετ 2019: Πρώτη με Καμπάτσο η Αργεντινή, αποκλείστηκε η οικοδέσποινα Κίνα

Οι τέσσερις πρώτοι όμιλοι του Μουντομπάσκετ 2019 ολοκληρώθηκαν. Στην πρώτη θέση τερμάτισαν οι Πολωνία, Σερβία, Αργεντινή και Ισπανία.

Οι Ισπανοί προβλημάτισαν και πάλι με την εμφάνιση τους, αλλά έκαναν το 3/3, επικρατώντας δύσκολα του Ιράν με 73-65, ενώ είδαν τον Ρούντι Φερνάντες να αποχωρεί τραυματίας στο φινάλε.

Από την πλευρά της, η Αργεντινή επικράτησε της Ρωσίας με 69-61 κι «αγκάλιασε» την οκτάδα, μιας και θα μεταφέρει τρεις νίκες στη φάση των «16». Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν και πάλι ο Καμπάτσο, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους.

Τέλος, η Βενεζουέλα έκανε την έκπληξη, νίκησε την Κίνα και προκρίθηκε στους «16», αφήνοντας εκτός τους διοργανωτές.

Το πανόραμα του Μουντομπάσκετ 2019

Α’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Πολωνία – Βενεζουέλα 80-69
Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα 55-70

2η αγωνιστική

Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 87-71
Κίνα – Πολωνία 76-79

3η αγωνιστική

Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία 63-80
Βενεζουέλα – Κίνα 72-59

Η βαθμολογία

1. Πολωνία 3-0
2. Βενεζουέλα 2-1
3. Κίνα 1-2
4. Ακτή Ελεφαντοστού 0-3

Β’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Ρωσία – Νιγηρία 82-77
Αργεντινή – Κορέα 95-69

2η αγωνιστική

Νιγηρία – Αργεντινή 81-94
Νότια Κορέα – Ρωσία 73-87

3η αγωνιστική

Νότια Κορέα – Νιγηρία 66-108
Ρωσία – Αργεντινή 61-69

Η βαθμολογία

1. Αργεντινή 3-0
2. Ρωσία 2-1
3. Νιγηρία 1-2
4. Κορέα 0-3

Γ’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Ιράν – Πουέρτο Ρίκο 81-83
Ισπανία – Τυνησία 101-62

2η αγωνιστική

Τυνησία – Ιράν 79-67
Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία 63-73

3η αγωνιστική

Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία 67-64
Ισπανία – Ιράν 73-65

Η βαθμολογία

1. Ισπανία 3-0
2. Πουέρτο Ρίκο 2-1
3. Τυνησία 1-2
4. Ιράν 0-3

Δ’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Ανγκόλα – Σερβία 59-105
Φιλιππίνες – Ιταλία 62-108

2η αγωνιστική

Ιταλία – Ανγκόλα 91-62
Σερβία – Φιλιππίνες 126-67

3η αγωνιστική

Ανγκόλα – Φιλιππίνες 84-81
Ιταλία – Σερβία 77-92

Η βαθμολογία

1. Σερβία 3-0
2. Ιταλία 2-1
3. Ανγκόλα 1-2
4. Φιλιππίνες 0-3

Ε’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Τουρκία – Ιαπωνία 86-67
Τσεχία – ΗΠΑ 67-88

2η αγωνιστική

Ιαπωνία – Τσεχία 76-89
ΗΠΑ – Τουρκία 93-92

Η βαθμολογία

1. ΗΠΑ 2-0
2. Τουρκία 1-1
3. Τσεχία 1-1
4. Ιαπωνία 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)

Τουρκία – Τσεχία (11:30)
ΗΠΑ – Ιαπωνία (15:30)

ΣΤ’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60
Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία 94-102

2η αγωνιστική

Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία 83-93
Βραζιλία – Ελλάδα 79-78

Η βαθμολογία

1. Βραζιλία 2-0
2, Ελλάδα 1-1
3. Νέα Ζηλανδία 1-1
4. Μαυροβούνιο 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)

Βραζιλία – Μαυροβούνιο (11:00)
Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία (15:00)

Ζ’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία 80-76
Γαλλία – Γερμανία 78-74

2η αγωνιστική

Γερμανία – Δομινικανή Δημοκρατία 68-70
Ιορδανία – Γαλλία 64-103

Η βαθμολογία

1. Γαλλία 2-0
2. Δομινικανή Δημοκρατία 2-0
3. Ιορδανία 0-2
4. Γερμανία 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)

Γερμανία – Ιορδανία (11:30)
Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία (15:30)

Η’ Όμιλος

1η αγωνιστική

Σενεγάλη – Λιθουανία 47-101
Καναδάς – Αυστραλία 92-108

2η αγωνιστική

Αυστραλία – Σενεγάλη 81-68
Λιθουανία – Καναδάς 92-69

Η βαθμολογία

1. Λιθουανία 2-0
2. Αυστραλία 2-0
3. Καναδάς 0-2
4. Σενεγάλη 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)

Καναδάς – Σενεγάλη (10:30)
Λιθουανία – Αυστραλία (14:30)

#TAGS MM