11oC Αθήνα

Μουντομπάσκετ 2019: Στα ημιτελικά η Αυστραλία! Απέκλεισε την Τσεχία

Με ένα “ξέσπασμα” στο δεύτερο ημίχρονο, η Αυστραλία κατέβαλλε την αξιόμαχη Τσεχία και επικρατώντας με 92-80, πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2019. Έχασαν και το απευθείας “εισιτήριο” για τους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Τσέχοι.

Μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ, οι Αυστραλοί μπήκαν φουριόζοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα 30-18 “τελείωσαν” το ματς κόντρα στην Τσεχία.

Το τελικό 82-70 του χάρισε έτσι μία πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου, την ώρα που οι Τσέχοι έμειναν στην υπέρβαση με τις νίκες κόντρα σε Τουρκία, Βραζιλία και Ελλάδα.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μιλς με 24 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ για τους ηττημένους ο Τόμας Σατοράνσκι έχασε το triple double για ριμπάουντ (13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 13 ασίστ), αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό για να διεκδικήσει η ομάδα του την πρόκριση.