NBA: «Δραματική» νίκη για Κλίπερς – Ασταμάτητοι Λέικερς, Μάβερικς! Όλα τα αποτελέσματα – video

Οι Κλίπερς πήραν το ντέρμπι με τους Ρόκετς σε ένα ματς με δραματικό φινάλε και μοιραίο τον Ράσελ Γουέστμπρουκ ενώ ο “30άρης” Ντόντσιτς και ο “διπλός” Λεμπρόν Τζέιμς οδήγησαν Μάβερικς και Λέικερς αντίστοιχα σε νίκες. Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς.

Οι Κλίπερς πήραν το “θρίλερ” κόντρα στους Ρόκετς (122-119) αφού Γουίλιαμς, Τζορτζ και Λέοναρντ το πήραν πάνω τους στο τέλος και ανέτρεψαν τη διαφορά πέντε πόντων με την οποία βρέθηκε η ομάδα τους πίσω στο σκορ με λιγότερο από ένα λεπτό για τη λήξη του ματς.

Για τους νικητές Κλίπερς πολυτιμότερος ήταν ο Γουίλιαμς με 26 πόντους που τους πέτυχε όλους στο δεύτερο μέρος (!) ενώ ο Λέοναρντ πρόσθεσε άλλους 24 και ο Τζορτζ 19. Για τους Ρόκετς ο Χάρντεν έκανε «double-double» με 37 πόντους και 12 ασίστ, ενώ κάτι αντίστοιχο κατάφερε και ο εξαιρετικός Καπέλα με 17 πόντους και 19 ριμπάουντ. Ο  Γουέστμπρουκ, που αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, είχε 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι Λέικερς πήραν μεγάλο διπλό επί των Θάντερ στην Οκλαχόμα με 127-130 σε ένα ματς που ήταν πραγματικό ντέρμπι. Φοβερή εμφάνιση του Ντέιβις με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ κι 7 ασίστ, ενώ ο ΛεΜπρόν σημείωσε 23 πόντους κι έδωσε 14 ασίστ σε ακόμα ένα «double-double» για τον “βασιλιά”. Για τους Θάντερ, ξεχώρισε ο Αλεξάντερ με 24 πόντους, με τον Άνταμ να σημειώνει 22 πόντους.

Οι Μάβερικς επικράτησαν εύκολα των Καβαλίερς τους οποίους συνέτριψαν με 143 – 101 με τον Λούκας Ντόντσιτς να κάνει ξανά τα… δικά του αφού σημείωσε 30 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 14 ασίστ πετυχαίνοντας “double-double”. Άξιοι συμπαραστάτες του Σλοβένου ο Τζάκσον με 19 πόντους και ο Πορζίνγκις με 17 αντίστοιχα.