Site icon NewsIT

NBA: Στους τελικούς οι Γουόριορς! “Σκότωσε” τους Ρόκετς ο Κάρι – video

11.05.2019 | 11:00

Την πρόκριση τους στους τελικούς των πλέι οφ της Δύσης πανηγύρισαν για ακόμα μία χρονιά οι Γουόριορς. Η παρέα του Στεφ Κάρι νίκησε τους Ρόκετς με 118-113 στο Χιούστον κι έκανε το 4-2 στη σειρά.

Οι Γουόριορς μπορεί να αγωνίστηκαν χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ, ωστόσο είχαν σε μεγάλο βράδυ τον Στεφ Κάρι, ο οποίος με μία μοναδική παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 118-113 επί των Ρόκετς στο Χιούστον και στην πρόκριση στους τελικούς της Δύσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Νάγκετς – Μπλέιζερς.

Ο ηγέτης των Γουόριορς έμεινε στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο με 0/5 σουτ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος έκανε “όργια”, σημειώνοντας 33 πόντους και “σκοτώνοντας” τους Ρόκετς στα τελευταία λεπτά. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τόμπσον με 27 πόντους,  ενώ καλοί ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν (8 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και ο Άντρε Ιγκουοντάλα (17 πόντοι, 5 κλεψίματα).

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Τζέιμς Χάρντεν με 35 πόντους και ο Κρις Πολ με 27 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 57-57, 87-82, 113-118.