Σάββατο, 27 Απρ.

NCAA: Κατέκτησε τον τίτλο το Virginia! – videos

Το πανεπιστήμιο του Virginia κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της ιστορίας του στο κολεγιακό πρωτάθλημα των ΗΠΑ, επικρατώντας στον τελικό του Texas Tech στην παράταση με σκορ 85-77.

Όπως είχε προβλέψει και ο Ρικ Πιτίνο του Παναθηναϊκού, οι Virginia Cavaliers αναδείχθηκαν πρωταθλητές του NCAA, μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό κόντρα στο Texas Tech, το οποίο και κρίθηκε στο έξτρα χρόνο της παράτασης.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους νικητές να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο στο τέλος, αλλά να βρίσκουν τρίποντο ισοφάρισης στην τελευταία τους επίθεση, για να στείλουν το ματς στην παράταση με σκορ 68-88.

Εκεί ήταν όμως εμφανώς καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και με τον ΝτεΆντρε Χάντερ να δείχνει έτοιμος για NBA, με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 τρίποντα στην παράταση, πανηγύρισαν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους στο κολεγιακό πρωτάθλημα.