Σάββατο, 27 Απρ.

Ο Γουέστμπρουκ “πάτησε” τους Γουόριορς! “Τσαμπουκάς” με Ντουράντ [vid]

ΦΩΤΟ youtube

Την ήθελαν αυτή τη νίκη. Πέρασε μια σεζόν και 4 ήττες μετά την αποχώρηση του Ντουράντ από την ομάδα για να καταφέρουν οι Οκλαχόμα Σϊτι Θάντερ να πάρουν την… εκδίκηση τους. Ο καταπληκτικός Γουέστμπρουκ τους οδήγησε σε νίκη (108-91) επί των Γουόριορς και είχε και μια στιγμή έντασης με τον «KD» – Τέλος το αήττητο για Σέλτικς.

Έκανε απίστευτα πράγματα στο παρκέ. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ ήταν εκπληκτικός κόντρα στους Γουόριορς και οδήγησε τους Θάντερ σε νίκη με 108-91.

Ο ηγέτης της ομάδας από την Οκλαχόμα πέτυχε 34 πόντους -με 13/27 σουτ-, μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη. Από… κοντά στο σκοράρισμα οι Άντονι και Τζορτζ με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Γουόριορς ξεχώρισαν οι Στέφεν Κάρι και Κέβιν Ντουράντ με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα

Επεισόδιο μεταξύ Γουέστμπρουκ – Ντουράντ

Μια στιγμή μεγάλης έντασης είχαν οι Γουέστμπρουκ και Ντουράντ, μετά από μια πολύ καλή άμυνα του πρώτου στον “KD”. Οι δυο παίκτες ήρθαν.. πρόσωπο με πρόσωπο, αλλά τελικά η κατάσταση δεν ξέφυγε.

“Έσπασε” το αήττητο των Σέλτικς

Την… παράταση έκλεψαν οι Χιτ, που σταμάτησαν στο Μαϊάμι την ξέφρενη πορεία των Σέλτικς (104-98) και έγιναν η πρώτη ομάδα που τους νίκησε από τις 18 Οκτωβρίου και μετά από 16 σερί 16 διαδοχικές επιτυχίες. Ο Γκόραν Ντράγκιτς σημείωσε 27 πόντους , στους 23?σταμάτησε ο Κάιρι Ίρβινγκ.

Σε ματς με ελληνικό ενδιαφέρον, οι Κίνγκς επικράτησαν των Λέικερς με 113-102. Ο Κώστας Κουφός σημείωσε 4 πόντους (2/2 δίποντα), μάζεψε 5 ριμπάουντ, έριξε 1 τάπα και έκανε 1 λάθος, σε οκτώ λεπτά συμμετοχής.