14oC Αθήνα

Ο Καλάθης δεν… μασάει! Ο Παναθηναϊκός και πάλι στους τελικούς

Παναθηναϊκός - Καλάθης

Μπορεί πριν από λίγα 24ωρα να ενεπλάκη σε τροχαίο, αλλά ο Νικ Καλάθης έδειξε… ανεπηρέαστος στην Πυλαία και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί του ΠΑΟΚ (88-72) . Με “σκούπα” (3-0) οι “πράσινοι” στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League.

Με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (27 πόντοι), ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 88-72 του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε με σκορ 3-0 στους τελικούς της Α1 Ανδρών.

Με ξέσπασμα στην 3η περίοδο και με επί μέρους σκορ 22-10, οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη μέσα στην Πυλαία και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από το ζευγάρι Ολυμπιακός-Προμηθέας Πατρών.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” το… πάλεψε μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά δεν μπόρεσε στη συνέχεια να κοντράρει την ομάδα του Πασκουάλ.  Μόλις βρέθηκε πίσω στο σκορ, τα πάντα πήρα την… πορεία τους. Σημαντική η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο στη συγκεκριμένη περίοδο -σε άμυνα και επίθεση (11π.)- προκειμένου να γυρίσει “τούμπα” το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 6 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης (0/6 σουτ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 14 (5 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέιμς (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 2 ασίστ σε 9’19”), Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο σε 33’47”), Ρίβερς, Παππάς 13 (4/8 τρίποντα), Γκσιτ 11 (12 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 19/39 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 13/16 βολές, 28 ριμπάουντ (22+6), 14 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 17/32 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 9/20 βολές, 43 ριμπάουντ (28+15), 19 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες.