Τρίτη, 7 Μαΐ

Οι Γουόριορς “μάτωσαν” για τη νίκη! Τραυματίστηκε ο Ντουράντ – video

Οι Ρόκες τους στρίμωξαν στα… σχοινιά. Οι Γουόριορς βρήκαν όμως τα ψυχικά αποθέματα μέσα στο Όκλαντ, νίκησαν με 104-99 στον πέμπτο ημιτελικό της Δύσης, έκαναν το 3-2 στην σειρά, όμως αγωνιούν για τον τραυματισμό του Κέβιν Ντουράντ.

Είδαν το game 5 με τους Ρόκετς να… στραβώνει, αλλά οι Γουόριορς “θυμήθηκαν” πως είναι οι πρωταθλητές του ΝΒΑ, πήραν τη νίκη με 104-99 μέσα στο Όκλαντ και έκαναν το 3-2 στην σειρά.

Οι “πολεμιστές” έχασαν διαφορά 20 πόντων, είδαν τον Κέβιν Ντουράντ να αποχωρεί τραυματίας στην 3η περίοδο (αποχώρησε κουτσαίνοντας, έχοντας πετύχει 22 πόντους) αλλά και τον Ντρέιμοντ Γκριν να αποβάλλεται με 6 φάουλ περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ωστόσο, οι Γουόριριος δεν εγκατέλειψαν τη… μάχη και πήραν τη νίκη, που τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης. Ο Κλέι Τόμπσον με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, με τον Στεφ Κάρι να προσθέτει 25 πόντους.

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 31 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ο Έρικ Γκόρντον 19 πόντους και ο Πι Τζέι Τάκερ 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-17, 26-26, 15-29, 32-27

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: Γκριν 8 (12 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντουράντ 22 (5 ριμπάουντ), Κάρι 25 (9/23 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ιγκουοντάλα 11, Τόμπσον 27, Γερέμπκο 3, ΜακΚίνι 1, Λούνι 5, Κουκ, Λίβινγκστον 2

Χιούστον Ρόκετς: Τάκερ 13 (10 ριμπάουντ), Καπέλα 6 (14 ριμπάουντ), Πολ 11 (3/14 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρντεν 31 (8 ασίστ), Γκόρντον 19, Νένε 6, Ρίβερς 2, Γκριν, Σάμπερτ 11