Σάββατο, 27 Απρ.

Οι Ρόκετς «απέδρασαν» από τη Βοστώνη! «Στραπάτσο» για Λέικερς – video

Οι Ρόκετς επικράτησαν εκτός έδρας (111-110) των Σέλτικς στην παράταση, με τη νίκη να κρίνεται στα τελευταία σουτ. «Κάζο» για τους Λέικερς στο «σπίτι» των Γκρίζλις (105-88).

Την 6η τους σερί νίκη και 39η φετινή μετά από 59 παιχνίδια πέτυχαν οι Ρόκετς, που χρειάστηκαν τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να περάσουν (111-110) από την έδρα των Σέλτικς.

Το buzzer beater τρίποντο του Μπράουν των Σέλτικς έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (104-104). Εκεί όμως έμειναν άποντοι στα τελευταία 2:49 χάνοντας έξι σερί επιθέσεις.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 41 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 21 πόντους με μόλις 7/24 σουτ. Ήταν όμως αυτός που ευστόχησε στις δύο βολές που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 25’’ πριν το τέλος. Στο τελευταίο σουτ του αγώνα, ο Μπράουν δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στους «Κέλτες».

Να αναφέρουμε πάντως ότι ο Τζέιμς Χάρντεν ανέβηκε ένα «σκαλοπάτι» στη λίστα με τους κορυφαίους σουτέρ τριών πόντων στην ιστορία του ΝΒΑ, φτάνοντας στη 5η θέση (2.283).

Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 32 πόντους για τους Σέλτικς, που έχασαν την ευκαιρία με νίκη να πιάσουν τους Ράπτορς στη δεύτερη θέση της Ανατολής (γνώρισαν τη 18η εφετινή τους ήττα, σε σύνολο επίσης 59 αγώνων).

Σε άλλο ματς για το ΝΒΑ, οι Λέικερς ηττήθηκαν στην έδρα των Γκρίζλις με το… βαρύ 105-88. Ο Τζα Μοράντ με 27 πόντους και 14 ασίστ έκανε «όργια» απέναντι στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στη Δύση.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 19 πόντους και 10 ασίστ το… προσπάθησε για τους «λιμνανθρώπους». Να αναφέρουμε ότι οι Λέικερς έκαναν season low με τους 88 πόντους που πέτυχαν, ενώ είχαν μόλις 9/36 τρίποντα.