15oC Αθήνα

Οι Θάντερ “τσάκισαν” στους Γουόριορς! Νέα “σφαλιάρα” για Καβαλίερς [vid]

Θάντερ
@okcthunder

Οι δυο κορυφαίες ομάδες των τελευταίων ετών στο NBA δεν βρίσκονται σε καλό “φεγγάρι”. Οι Θάντερ διέλυσαν εκτός έδρας τους πρωταθλητές, Γουόριορς με 125-105. “Κατήφορος” για Καβαλίερς, που έχασαν από τους Ορλάντο Μάτζικ με 116-98.

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έπιασαν απίστευτη απόδοση μέσα στην “Όρακλ Αρένα” του Όκλαντ και.. διέλυσαν τους πρωταθλητές, Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με 125-105.

Γουέστμπρουκ και Τζορτζ πέτυχαν 38 και 34 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν τους Θάντερ στην πρώτη τους νίκη μέσα στην έδρα των Γουόριορς μετά το 2013! Από τους γηπεδούχους “διασώθηκε” μόνο ο Ντουράντ που σημείωσε 33 πόντους.

Κακή περίοδο διανύουν οι Κλίβελαντ Καβαλίερς, που αυτή τη φορά ηττήθηκαν μέσα στην έδρα των Ορλάντο Μάτζικ με 116-98.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 67-51, αλλά οι επόμενες δυο περίοδοι ήταν καταστροφικές. Οι Μάτζικ σημείωσαν 41 πόντους στην τρίτη περίοδο με τον Σίμονς να τελειώνει το παιχνίδι με 34 π.

Από τους Καβαλίερς ξεχώρισε μόνο ο Λεμπρον Τζέιμς, που σημείωσε 25 πόντους, ενώ είχε 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.